W zakładce “Poradniki i informatory” znajdą Państwo aktualne pozycje książkowe na temat choroby Parkinsona. Polecamy Państwu najbardziej kompleksowe i obszerne pozycje. Dodatkowo gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacji “Żyć z chorobą Parkinsona”, która udostępnia różne interesujące broszury i wydawnictwa, które można zapisać w formacie pdf. i od razu przeglądać na swoim komputerze.
Warto zajrzeć tutaj: www.parkinsonfundacja.pl/poradniki_wydawnictwa
Poniżej kilka opisów książek.
Zdaniem naszych Podopiecznych najbardziej praktycznym, dostępnym poradnikiem jest poradnik wydany pod red. prof. Jarosława Sławka “Mam chorobę Parkinsona – poradnik dla chorych i ich rodzin” (rok wydania 2010).
Opis: “Oddajemy do Państwa rąk poradnik Mam chorobę Parkinsona. Jest on chyba najbardziej wyczerpującą pozycją dotyczącą tego tematu na rynku księgarskim w Polsce, przeznaczoną dla chorych i ich rodzin. W poradniku umieszczono informacje ogólne, naukowe, a także wiele praktycznych wskazówek ułatwiających zrozumienie istoty tej złożonej choroby oraz właściwe postępowanie w wielu sytuacjach życiowych i na różnych jej etapach. Wiedza na temat choroby Parkinsona rozszerza się dynamicznie i co roku przybywa nowych informacji. Doniesienia naukowe przynoszą także nadzieje na lepsze strategie leczenia w przyszłości. Zrozumienie istoty choroby zawsze poprawia skuteczność jej leczenia.
Przewlekła choroba dotyka nie tylko pacjenta, ale także całą jego rodzinę. Zaburzone relacje między chorym i jego bliskimi wynikają często ze zmęczenia, wyczerpania długotrwałą chorobą i opieką, ale częściowo są także efektem braku wiedzy na jej temat. Inspiracją do napisania tego poradnika były spotkania z chorymi zrzeszonymi w licznych organizacjach na terenie Polski oraz ich liczne pytania i zgłaszane problemy. Jednak prawdziwym impulsem i siłą sprawczą była inicjatywa Prezesa Fundacji Żyć z chorobą Parkinsona, Pana Jerzego Łukasiewicza, któremu pragnę podziękować za pomysł i zaangażowanie w wydanie tej książki.
dr hab. n. med., prof. nadzw. Jarosław Sławek.”
Kolejną pozycją jest poradnik napisany przez A. Szczudlika, M. Rudzińską, I. Gatkowską.
Opis: “Poradnik jest przeznaczony dla chorych, ich rodzin i opiekunów oraz wszystkich tych, którzy bez odpowiedniego przygotowania medycznego chcą dowiedzieć się o chorobie Parkinsona, jej przyczynach oraz możliwościach rozpoznania i leczenia. Celem poradnika jest również przedstawienie możliwości współczesnej rehabilitacji ruchowej i terapii mowy wraz z instrukcjami odpowiednich ćwiczeń. mamy nadzieję, że poradnik okaże się przydatny do lepszego porozumienia z prowadzącym lekarzem, który rzadko ma czas na wyjaśnienia dotyczące zalecanych badań czy wypisywanych leków.”
Inny poradnik autorstwa Włodzimierza Kurana.
Opis: “Około 60 tysięcy osób w Polsce jest dotkniętych chorobą Parkinsona – przewlekłym, trwającym wiele lat schorzeniem neurologicznym, które stopniowo pogarsza sprawność ruchową chorego. Nowoczesne metody terapii i rehabilitacji dają szansę znacznego przedłużenia i poprawy jakości życia chorych, pod warunkiem jednak, że chorzy i ich rodziny będą w świadomy i mądry sposób współpracować z lekarzem i całym zespołem rehabilitacyjnym.
W poradniku Żyję z chorobą Parkinsona, napisanym przez klinicystę z ponad 30-letnim doświadczeniem, Czytelnik znajdzie najważniejsze informacje dotyczące objawów i przebiegu choroby oraz najnowszych metod leczenia farmakologicznego i chirurgicznego, a także praktyczne porady i odpowiedzi na najczęściej zadawane przez chorych i ich opiekunów pytania.”
Wartym uwagi jest także poradnik Pani E. Ludwig, przetłumaczony na j.polski.
Opis: “Przygotowany przez grupę specjalistów poradnik – przeznaczony dla chorych oraz ich rodzin i opiekunów – stanowi pierwsze dostępne w Polsce tak obszerne opracowanie. W poszczególnych rozdziałach omówiono istotę choroby i jej przyczyny, a także możliwości leczenia farmakologicznego, terapię ruchową, opiekę psychologiczną i terapię logopedyczną w różnych stadiach choroby. Autorzy starali się aby zawarte w niej informacje były jak najbardziej aktualne oraz odpowiedzieli na najczęściej zadawane pytania.”
Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona napisany przez dr Jakuba Sienkiewicza, jednego z bardziej znanych neurologów specjalizujących się w tej chorobie.
Opis: “Autor opisuje podstawowe wiadomości o chor. P. i jej rozpoznawanie.
Kolejno omówione jest leczenie z opisem leków oraz rehabilitacji i fizykoterapii. Plusem tej książki jest przedstawienie zagadnień praktycznych w codziennym życiu, z uwzględnieniem diety, komunikacji z chorym oraz innych codziennych trudności.”
Poradnik warty polecenia.
Ciekawą pozycją literacką jest niewątpliwie “Mój związek z Parkinsonem, niestety nierozerwalny.” Autorka, dr hab. Krystyna Baranowicz jest jedną z tysięcy pacjentów dotkniętych chor.P. od 15 lat.
Opis: ” Autorka opisuje cel tej książeczki następująco:
To nie jest poradnik skierowany do chorych i ich opiekunów, co i jak robić gdy się ma chor.P. Opowiadam jak przeżyłam z panem Parkinsonem 15 lat i muszę z nim dalej żyć. W pewnym sensie jest to książeczka ku pokrzepieniu serc. Na własnym przykładzie chcę pokazać, że mimo choroby życie pełne jest możliwe. Musimy tylko chcieć. Bardzo chcieć”
Podana jest w tekście lista osób dotkniętych tą chorobą. Są nimi m.innymi nasz papież Jan Paweł II, aktorzy M.J.Fox, Robin Williams, K. Hepburn, ale i S. Dali, A. Hitler. Z Polaków mamy tam pisarza J. Pilcha, dziennikarza Jana Wróblewskiego, prawnika Janusza Łętowskiego.
Jak inne ww pozycje książkowe, ta również jest godna przeczytania. “
Aktualna, nowa pozycja z 2020r to poradnik ” Parkinson – poradnik dla pacjentów i ich bliskich”. Napisany przez znaną dziennikarkę Iwonę Schymallę.
Opis: ” Książka dzieli się na kilka rozdziałów: Porady ekspertów *** Nowe terapie *** Dieta *** Historie chorych i ich opiekunów.
Kilka słów od wydawcy:
“Leczenie choroby Parkinsona zaczyna się dopiero, gdy już jest mocno widoczna. Trzeba opanować jej postęp i minimalizować straty. Utrzymanie sprawności, samodzielności, snu, spokoju, kontaktu z bliskimi, wymaga ogromnego wysiłku. Neurolog, psychiatra, neurochirurg, fizjoterapeuta, psycholog… Nowoczesne leczenie jest współdziałaniem wielu specjalistów.
Takie kompleksowe podejście to konieczność, bo choroba Parkinsona zaburza funkcjonowanie człowieka na wiele różnych sposobów. Ale ta konieczność w polskich warunkach jest niestety rzadkością, luksusem. Dlatego w imieniu pacjentów i ich bliskich pytania specjalistom zadała Iwona Schymalla, dziennikarka od lat zajmująca się zdrowiem, Tak powstał przewodnik po chorobie, której przyczyn medycyna wciąż szuka…”
Książka wydana we współpracy z Fundacją Parkinsona
Kolejna z nowych pozycji to poradnik “Jak radzić sobie z chorobą Parkinsona”. Poradnik dla pacjentów i ich bliskich. Napisany przez dr n.med. Annę Roszmann. Jest adiunktem w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Opis: ” Książka dzieli się na trzy rozdziały opisujące trzy stadia choroby – początkowy, średnio-zaawansowany oraz zaawansowany.
W każdym z nich omówione są zagadnienia życia codziennego oraz terapii.
Na koniec autorka zamieszcza listę ośrodków prowadzących leczenie terapiami infuzyjnymi oraz listę organizacji pacjentów działających na rzecz osób z chor. P.”