Zarząd Stowarzyszenia informuje o planowanym kursie treningu pamięci skierowanym do seniorów, lecz zmodyfikowanym dla osób z chorobą Parkinsona.

Zachęcamy do uczestnictwa, bowiem wielu z nas ma problemy z „pamięcią”, a możemy sobie pomóc, gdyż kurs ten rozwija umiejętność zapamiętywania dowolnych informacji. Stosowane metody to m. innymi Łańcuchowa Metoda Zapamiętywania, Pokój Rzymski, Technika Słów Zastępczych.

Zajęcia prowadzone będą przez trenera Gdyńskiej Akademii Pamięci w systemie online (zdalnie).

W planie są dwie grupy po 6 osób. Kurs trwa 4 miesiące, zajęcia w piątki po 1,5 godz.

Prosimy o zapisywanie się pod nr Tel 601537102

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w pierwszym semestrze liczy się kolejność zgłoszeń.

Poniżej wyjątki z internetowego artykułu na ww temat:

Jak działa pamięć mózgu? – wyjątki z artykułu

 /za www.medme.pl/cogninet/

Gdzie mieści się pamięć mózgu?

Naukowcy wykazali, że aktywność komórek w przedniej części mózgu (obszar kory przedczołowej) jest szczególnie związana z pamięcią. Naukowcy nazywają to miejsce pamięcią roboczą. To właśnie tam najpierw muszą znaleźć się informacje, które chcesz zapamiętać. Następnie są one przekazywane do struktur znajdujących się w skroniowych częściach mózgu (hipokamp), gdzie w nieograniczonych ilościach są trwale zapisywane.

Główna rola pamięci roboczej to utrzymywanie w aktywnej formie informacji potrzebnych do wykonywania bieżących zadań i zapamiętywania nowych informacji. Używasz swojej pamięci roboczej przez cały czas – gdy opanowujesz nową wiedzę, prowadzisz rozmowę czy wyliczasz napiwek dla barmana.

Pamięć roboczą nazywa się bramą do umysłu ponieważ wszystkie informacje, które przedostają się do hipokampa, najpierw muszą znaleźć się w pamięci roboczej.

Dlaczego zapominamy?

To właśnie ze względu na ograniczoną pojemność pamięci roboczej nie pamiętamy wszystkiego. Proces napełniania mózgu informacjami można porównać do sytuacji, w której chcielibyśmy napełnić wannę wodą za pomocą łyżeczki do herbaty. Właśnie przez te ograniczenia treningi mózgu koncentrują się na tym, aby możliwie jak najbardziej poszerzać pojemność pamięci roboczej. Jak ćwiczyć pamięć roboczą?

Najprostszy sposób na trening pamięci roboczej to nauka nowych umiejętności i ćwiczenie zapamiętywania prostych rzeczy – listy zakupów, wszystkich działań, które wykonywaliśmy w danym dniu od rana do wieczora.

Co może pogarszać pamięć?

Jeśli jesteś pozytywnie nastawiony do materiału, którego się uczyłeś, będziesz go lepiej pamiętać. Okazuje się, że zdenerwowanie i negatywne nastawienie mogą pogarszać twoje zdolności intelektualne – zwłaszcza w zakresie odtwarzania wiedzy z pamięci.

Nawet niewielka zmiana postawy wobec przedmiotu nauki i znalezienie dla siebie choćby jednej korzyści płynącej z opanowania zagadnienia z danej dziedziny, może uaktywnić twoją pamięć.

Co ciekawe, powtarzanie materiału nie tylko utrwala go w pamięci ale pobudza cały mózg, a wraz z nim zwiększa się dostępność zdobytej wcześniej wiedzy. W wyniku tego będziesz w stanie lepiej odpowiedzieć na pytania – również z tego zakresu, którego nie powtarzałeś.

Trening pamięci roboczej

  • W treningu pamięci roboczej świetnie sprawdza się też nauka języka obcego lub gry w brydża.
  • Istnieją również na naszym rynku różne specjalistyczne programy treningowe, które w sferze poznawczej poprawiają efektywność pracy pamięci roboczej. Trenuj swoją pamięć roboczą, aby brama do twojego umysłu była zawsze otwarta.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych naukowcy udowodnili, że w okresie pełnej dojrzałości mózg nadal posiada zdolność tworzenia nowych komórek. Oznacza to, że mózg zdrowego dorosłego człowieka wciąż może się rozwijać. Kolejne przeprowadzone badania udowodniły, że zdolność do tworzenia nowych komórek dotyczy wszystkich jego obszarów i funkcji, i co najważniejsze – taki proces może zachodzić przez całe życie.

Dla każdego z nas oznacza to, że mamy duży wpływ na sprawność naszego mózgu – zarówno teraz jak i w przyszłości!

Czym jest trening mózgu?

Sprawność mózgu jest często uogólniana tylko do samej pamięci, jednak w rzeczywistości składają się na nią liczne funkcje pomagające w codziennym funkcjonowaniu. Wszystkie czynności jak np.  koordynacja ruchowa, pisanie i czytanie, rozwiązywanie problemów czy nawet zdolności muzyczne – zależą od sprawności naszych „szarych komórek”.

Trening mózgu to nic innego jak podejmowanie aktywności, które pobudzają mózg do różnorodnej pracy. Przy wytężonej aktywności, mózg tworzy nowe komórki nerwowe oraz zagęszcza połączenia między komórkami, które w mózgu już istnieją.

Jakimi sposobami możesz ćwiczyć swój mózg?

  1. Zacznij robić coś nowego, co zmusi twój umysł do wytężonej pracy. Jeśli nigdy nie grałeś na żadnym instrumencie – spróbuj. Codziennie stawiaj sobie małe wyzwania. Każda nowa aktywność, która zmusza mózg do wysiłku będzie dobrym treningiem.
  2. Ucz się języków obcych. Udowodniono naukowo, że podczas nauki nowego języka w czasie kilku tygodni zmienia się struktura mózgu oraz powstają nowe połączenia nerwowe. Taki rodzaj aktywności poprawi twoją koncentrację oraz ogólną efektywność pracy mózgu.
  3. Poznawaj nowe osoby. Prowadząc aktywne życie towarzyskie wśród nowych ludzi, zmuszamy mózg do pracy na najwyższych obrotach. Kontakty z ludźmi pomagają uwolnić się od stresu i złych emocji, przez co hamują wydzielanie kortyzolu, spowalniając proces starzenia mózgu.
  4. Naucz się nowego sportu. Nowe ruchy świetnie wpłyną na obszary mózgu odpowiedzialne za koordynację ruchową i kontrolę ciała. Dzięki regularnemu uprawianiu sportu zwiększamy przepływ krwi w rejonach mózgu odpowiedzialnych za uczenie się i pamięć.
  5. Utrudnij życie mózgowi. Rozwiązuj zagadki logiczne, krzyżówki czy łamigłówki. Spróbuj zrobić coś na odwrót – gdy jesteś praworęczny, otwieraj drzwi nie prawą a lewą ręką, spróbuj odczytać tekst od tyłu lub do góry nogami. Takie proste czynności to znakomita gimnastyka dla mózgu!

Categories:

Tags:

Comments are closed

Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni

UWAGA – ZMIANA ADRESU

Adres:
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
81-383 Gdynia

E-mail:
parkinson-gdynia@o2.pl

Tel:
+48 517 306 595

Darczyńców prosimy o wpłaty na cele statutowe na nr konta

38 1090 1102 0000 0001 0022 2050
Bank Santander Oddział w Gdyni

O witrynie

Może to być dobre miejsce, aby przedstawić siebie i swoją witrynę lub wymienić zaangażowane osoby.

Skip to content