Witam Was

Przed chwilą przyszedł na moją skrzynkę mailową kolejny numer periodyku Parkinsons.Disease.net, z którego pobieram, jak wiecie, ciekawe artykuły na interesujące nas tematy. A w tym wydaniu jest artykuł o oczach. Temat, przyznam, nie za często poruszany, a dotyczący myślę sporej grupy chorych, którzy zapewne zastanawiają się czy problemy ze wzrokiem to nie sprawka tego pana P.? Otóż tak. To znowu on.

Ten problem dotyczy też mnie. I co ciekawe, tego rodzaju problemy, opisane w artykule, miałem/mam od wielu lat i kto wie czy nie wcześniej niż diagnoza w 2014. Potem okazało się, że miałem zaćmę. Usunąłem ją z obu oczu i polepszyło mi się. Jednak objawy typu suche oczy, nieostre widzenie, podwójne widzenie powróciły. Doszło nawet do tego, że zaliczyłem okulistę w jednej z gdyńskich “klinik” okulistycznych. Analiza wymazu z oczu, a w zasadzie z powiek ujawniła obecność bakterii o nazwie nużeniec. I jak poprzednio, pomimo stosowania przepisanych płynów i maści, nadal objawy pozostały. Tak więc pozostał nam jedyny winowajca. Wiadomo kto.

Autor artykułu przedstawia ciekawe dane i informacje, z którymi się w pełni zgadzam. Jedną informację podam na końcu, ale najpierw proszę przeczytać artykuł. Zapraszam.

Specjalista od leczenia problemów ze wzrokiem w

chorobie Parkinsona

Autor – Marc Mitnick

marzec 2023

W wieku 3 lat musiałem nosić okulary. Następnie w 2020 roku zdiagnozowano u mnie chorobę Parkinsona (PD) i zauważyłem, że moje widzenie nie jest tak ostre jak w przeszłości. Mój okulista, z którego usług korzystam od wielu lat, próbował zrobić mi nową parę okularów. Niestety, okulary nie były w stanie wykonać swojej pracy.

Próbując nie robić spektaklu z siebie , zdecydowałem się pójść do nowego okulisty. Jego praktyka skupiała się na leczeniu problemów z widzeniem doświadczanych przez ludzi żyjących z chorobą Parkinsona. Specjalista, który mnie leczył, jest nazywany neuro-oftalmologiem.

Co to jest neuro-oftalmolog?

Neuro-oftalmolog to rodzaj lekarza okulisty, który specjalizuje się w leczeniu problemów z widzeniem spowodowanych chorobami mózgu. Neuro-oftalmologowie mają wykształcenie medyczne i ukończyli rezydenturę z neurologii lub okulistyki, a także stypendium z neuro-oftalmologii (w USA – przyp. AK). Specjaliści ci zajmują się różnymi problemami z widzeniem i chorobami, które dotyczą nerwu wzrokowego.

Choroba Parkinsona może mieć wpływ na oczy

Choroba Parkinsona może wpływać na ruchy gałek ocznych i zakłócać pracę oczu w unisonie. Ponadto, choroba Parkinsona może powodować trudności podczas czytania, ponieważ wpływa na zdolność oczu do szybkiego przeskakiwania z linii do linii. Choroba Parkinsona może również prowadzić do zmniejszonego mrugania, powodując suchość oczu.

Moje objawy związane z widzeniem

Czułem, że rzadziej mrugam, co powodowało u mnie objawy takie jak pieczenie i suchość oczu. Ze względu na zmniejszoną szybkość ruchów oczu miałem trudności z czytaniem. Skupienie wzroku na przedmiotach było trudne z powodu niemożności śledzenia słów linia po linii.

Miałem też wrażenie, że w oczach coś się klei. Ponadto, z powodu zmniejszonej częstotliwości mrugania, w moich oczach było mniej łez, które szybciej wyparowywały. Stąd ostrość widzenia mojego oka malała. Suchość powodowała również pękanie błon w moich oczach.

Jak pomógł mi specjalista

Neuro-okulista pomógł mi przepisując sztuczne łzy, które nawilżały moje oczy kilka razy dziennie. To drastycznie pomogło zmniejszyć moją suchość oczu. Dodatkowo pomogło wzmocnienie soczewek w moich okularach.

Mój lekarz zasugerował, że powinienem nosić dwie  pary okularów do różnych celów. Przepisał mi dodatkowy zestaw okularów progresywnych do czytania. Używanie osobnych okularów do dali i do czytania było pomocne, a moje nieostre widzenie i problemy z postrzeganiem głębi zmniejszyły się. Dodatkowo, soczewki mogą być wykonane z pryzmatów lub soczewek progresywnych.

Ponadto, chodzenie do neuro-oftalmologa pomogło mi zmniejszyć problemy z równowagą, jak również ograniczyć częste upadki.

Wybór właściwego specjalisty

Z mojego doświadczenia wynika, że wybór odpowiedniego specjalisty od wzroku jest bardzo ważny. Polecam konsultację z neuro-oftalmologiem, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń ocznych i mózgowych, takich jak choroba Parkinsona. Mój okulista zaproponował rozwiązania w zakresie suchości oczu, ustawiania ostrości i innych zaburzeń ruchu oczu. Ponadto, neuro-oftalmolog pomógł mi z moją płynnością czytania.

…………………………………………………………………………….

I teraz informacja i komentarz:

W internecie nie znalazłem lekarzy o takiej specjalności – najbliżej Słowacja lub Finlandia. Identyfikuję się z opisanymi objawami i na swoim przykładzie powiem, że oprócz kropelek do oczu ważne są okulary. Ja mam praktycznie trzy pary – dwuogniskowe do dali i bliży i……………inne do komputera. Jeśli progresywne, proszę bardzo. Nie zapomnijcie iść do okulisty/optyka jak wzrok jednak straci np. ostrość.

Życzę powodzenia w naprawie i utrzymaniu w dobrym stanie jednego z

Waszych podstawowych zmysłów.

opracował – AK

Categories:

Tags:

Comments are closed

Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni

UWAGA – ZMIANA ADRESU

Adres:
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
81-383 Gdynia

E-mail:
parkinson-gdynia@o2.pl

Tel:
+48 517 306 595

Darczyńców prosimy o wpłaty na cele statutowe na nr konta

38 1090 1102 0000 0001 0022 2050
Bank Santander Oddział w Gdyni

O witrynie

Może to być dobre miejsce, aby przedstawić siebie i swoją witrynę lub wymienić zaangażowane osoby.

Skip to content