W teorii wiemy to wszyscy. A jak jest w życiu? Nie zawsze, a ostatnio coraz częściej powodów do śmiechu nie jest wcale za dużo. Trzeba przyznać, że to co się dzieje dookoła nas, w tym szalonym świecie, nie nastraja do śmiechu. Co by jednak było gdybyśmy tak bez walki poddali się tym nastrojom. Zapewne gabinety psychologów nie pomieściłyby chętnych na terapie.
A może jednak, na przekór wszystkiemu, dać się porwać przez inny weselszy trend, trend do śmiechu lub co najmniej uśmiechu, jeśli nie da się inaczej. Sposoby jak to zrobić? Zapomnieć na chwilę , lub więcej chwil, o tym co za oknem i : obejrzeć nawet po raz setny tę samą komedię, poszukać , szczególnie w internecie, np na Facebook`u , dobrych kawałów, dowcipów, memów, skeczy, o wszystkim – polityce, zwierzętach, zachowaniach ludzi, itd. Każdy ma swoje , znane sposoby na przejście na weselszą stronę świata, choć na chwilę.
Czemu taki temat? Pojawił się artykuł na znanym nam portalu Parkinsonsdisease.net, właśnie o śmiechu. Jak widać, temat ten nie jest nam obcy i polecany jako darmowy sposób na uniknięcie totalnej depresji.
TRZEBA TYLKO CHCIEĆ.
A teraz artykuł.
Dawka śmiechu
Artykuł redakcyjny, 22 maj, 2020
Życie z przewlekłą chorobą może odbić się na zdrowiu psychicznym. Życie często wydaje się pełne rzeczy, których nie możesz już robić, sposobów, w jakie choroba utrudnia ci życie i wielu stresów, które choroba dodaje do życia. Czy kiedykolwiek, kiedy wydaje się, że tego wszystkiego jest za dużo, zatrzymałeś się i spróbowałeś się roześmiać?
Dlaczego się śmiejemy?
Śmiejemy się jako reakcja na coś, co się dzieje, czy to wizualnie, czy fizycznie. Istnieją trzy główne kategorie w teorii powodów, dla których ludzie się śmieją. Można je podzielić na pobudzenie, rozbieżność i wyższość.
Pobudzenie
Jest to kategoria, która jest najbardziej znana. Kiedy ciało jest pod wpływem stresu, uznaje się, że znajduje się w stanie pobudzenia, takim jak walka lub ucieczka. Śmiech może pomóc rozładować to napięcie i zmniejszyć stres związany z daną sytuacją.
Inez jest zmartwiona, ponieważ czeka na wyniki swojej ostatniej biopsji. Jej córka robi popcorn w podgrzewaczu do popcornu, który eksploduje w całej kuchni. Obie wpadają w chichot, gdy pies i kot próbują konkurować w sprzątaniu największej ilości popcornu, zanim zostaną wyrzucone. Nagle Inez nie czuje się już tak przytłoczona i zmartwiona, uśmiecha się, gdy wraz z córką sprząta kuchnię.
Rozbieżność
W tej kategorii śmiech jest wynikiem nieporozumienia lub napotkania czegoś nieoczekiwanego. Często dowcipy należą do tej kategorii.
Mężczyzna w restauracji woła: “Kelner! Co ta mucha robi w mojej zupie?!”.
Kelner patrzy i odpowiada: “Chyba uprawia styl grzbietowy”.
Jest to humor rozbieżności, ponieważ nie daje oczekiwanej odpowiedzi.
Wyższość
Ta kategoria to śmiech, kiedy ludzie patrzą z góry na tych, których uważają za gorszych od siebie. Śmiech w tym kontekście ma na celu oddzielenie “nas” od “nich”. Ta forma śmiechu jest często wykorzystywana w programach komediowych. Na przykład teoria wielkiego podrywu (The Big Bang Theory) jest zabawna po części z powodu społecznej nieporadności głównych bohaterów.
Śmiejemy się, ponieważ, choć czasami jesteśmy społecznie nieudolni, nie idziemy w ślady Sheldona Coopera, który tworzy umowę współlokatorską określającą, kiedy każda osoba może skorzystać z łazienki. Czujemy się społecznie lepsi i dlatego się śmiejemy.
Dlaczego śmiech poprawia samopoczucie
Śmiech ma wiele pozytywnych skutków dla ciała i jego układów. Śmiech może:
Obniżać poziom hormonów stresu
Poprawić oddychanie i krążenie
Wzmocnić układ odpornościowy
Rozluźnić i wyćwiczyć mięśnie
Poprawić funkcje umysłowe.
Śmiech nie tylko jest dobry dla ciała fizycznego, ale może także poprawić nastrój i sprawność umysłową! Śmiech obniża poziom stresu i niepokoju oraz może zmniejszyć uczucie depresji. Śmiech może poprawić kreatywne myślenie i pamięć. Śmiech poprawia interakcje z przyjaciółmi i bliskimi. Śmiech może poprawić ogólną perspektywę i samopoczucie.
Różne rodzaje śmiechu
Istnieje pięć różnych rodzajów śmiechu, których możesz doświadczyć i w które możesz się zaangażować:
Śmiech spontaniczny – to śmiech, który pojawia się przypadkowo, gdy reagujesz na coś zabawnego, np. gdy przyjaciel opowiada dowcip, zabawną historię lub oglądasz głupie wideo.
Śmiech symulowany – to sytuacja, w której zmuszasz się do śmiechu tylko po to, by się śmiać, wiedząc, że w ten sposób uwalniasz endorfiny i możesz poprawić swój nastrój.
Śmiech stymulowany – jest to każde działanie fizyczne, które wywołuje śmiech, najczęściej łaskotanie.
Śmiech indukowany – to każdy śmiech, który jest wynikiem zażycia określonych leków lub pokarmów, takich jak kofeina, alkohol, marihuana czy gaz rozweselający (to tylko kilka z nich).
Śmiech patologiczny – jest wynikiem uszkodzenia centralnego układu nerwowego i stanowi niezamierzoną reakcję organizmu. Nie ma niczego, co mogłoby go wywołać i nie można go dowolnie zatrzymać.
Śmiech jest mało ryzykowny
W świecie, w którym do leczenia chorób przewlekłych przepisuje się tak wiele różnych leków, które mają wiele różnych skutków ubocznych, lekarze uważają śmiech za łatwą i niedrogą receptę, którą można polecić. Śmiech jest za darmo! Może pomóc ci nawiązać kontakt z innymi i poprawić nastrój.
Nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych (poza bólem szczęki, przepony lub boku, jeśli śmiech trwa zbyt długo lub jest zbyt silny). Śmiech nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, laboratoriów ani placówek, w których można go stosować. A więc śmiej się! Zobacz, jak się poczujesz!
Życzmy sobie więcej dobrych chwil z uśmiechem na twarzy. Na przekór, na przeciw temu światu.
źródło -pixabay
Comments are closed