Po świętach i szaleństwach sylwestrowej nocy czas zacząć działanie pod nowym szyldem życia opatrzonym kolejną cyfrą, 2022. Myślę, że większość z nas, jeśli nie jesteśmy za młodzi, wraca do roku 2000 i pyta – kiedy minęło już 21 lat, a już bieg 22 włączony? Ale wzorem Timona i Pumby z Króla Lwa nie oglądamy się za bardzo za siebie i idziemy do przodu. Nie możemy zwolnić tempa ani na chwilę.
W tym duchu przedstawiam dwa nowe artykuły z ParkinsonsDisease.net. Jeden o potrzebie ruchu (gdyby właśnie ktoś chciał nieco odetchnąć), a drugi o życiu razem z Panem P. Czy to możliwe? Jak to ustawić? No to zaczynamy.
Jak zawsze życzę miłej, krótkiej lektury.
Ćwiczenia w obecności choroby Parkinsona
Frank Church,6 września 2019 r.
Czy możesz poświęcić 3-4 godziny tygodniowo, aby spróbować spowolnić postęp choroby Parkinsona? Ćwiczenie jest lekarstwem na Parkinsona. Pomyśl o swojej przyszłości na podstawie słów Anny Quindlen: “Życie, które prowadziłeś, nie musi być jedynym życiem, jakie masz”.
Korzyści płynące z ćwiczeń w chorobie Parkinsona
Opublikowane wyniki w ciągu ostatnich dwóch lat są przekonujące – ćwiczenia naprawdę są lekarstwem na chorobę Parkinsona. Co one pokazują? Sugerują, że ćwiczenia fizyczne naprawdę pomagają osobom z chorobą Parkinsona . W jaki sposób? Ćwiczenia mogą poprawić postawę, mobilność, równowagę i skorygować chód.
Co więcej, stosowanie ćwiczeń, które obejmują czynności oparte na umiejętnościach poznawczych, pomoże utrzymać naszą pamięć. Zwykle jedna kończyna lub jedna strona jest bardziej dotknięta chorobą Parkinsona. Dlatego też, “wymuszone” ćwiczenia mogą pomóc w promowaniu neuroplastyczności w celu odzyskania siły/użycia dotkniętej kończyny/stron.
Badania naukowe wskazują, że intensywne ćwiczenia aerobowe mogą mieć działanie neuroprotekcyjne i spowalniać postęp choroby Parkinsona. Wreszcie, dla wszystkich, ćwiczenia aerobowe zapewniają lepszą dostawę tlenu i pompować więcej neuroprzekaźników, co wspomaga nasz mózg, serce i płuca.
Znany ekspert w dziedzinie choroby Parkinsona (PD) napisał niedawno: “Jak już wcześniej opisano, odpowiednie podawanie karbidopy/lewodopy jest najważniejszą strategią leczenia. Chociaż nie ma dowodów na to, że żadne leki nie spowalniają postępu PD, istnieją istotne dowody na to, że energiczne ćwiczenia fizyczne zmniejszają postęp PD.” J. Eric Ahlskog, PhD/MD
Powody, dla których nie warto ćwiczyć
Komentarze, które usłyszałem od kilku osób z chorobą Parkinsona, dotyczące braku rozpoczęcia rutyny ćwiczeń, obejmowały: “Nienawidzę się pocić.”; “Nie widzę siebie schodzącego na podłogę.”; “Nie lubiłem ćwiczyć w dzieciństwie, więc nie polubię tego teraz jako starszy dorosły.”; “Nie mam czasu na ćwiczenia.”; “Jestem za stary na ćwiczenia.”; “Moja choroba Parkinsona jest zbyt zaawansowana, aby coś zmienić.”; “Eksperci od zdrowia zawsze uważają, że wiedzą, co jest najlepsze dla mojego ciała.”.
Wiem, o czym teraz myślisz i o co Cię proszę, abyś rozważył zrobienie tego. Po prostu chcę, abyście Państwo korzystali z ćwiczeń fizycznych, aby przeciwdziałać wpływowi choroby Parkinsona na jakość życia. Proszę pomyśleć o tym w ten sposób. Zacznij coś dzisiaj przez ćwiczenia, a wkrótce, twoje ciało będzie reagować w rodzaju powiedzieć dziękuję.
Nie przestawaj, skup się na ćwiczeniach, a Parkinsona wezwij i przypomnij mu, że nadal jesteś odpowiedzialny za swoje ciało. Podaruj swojemu ciału prezent, rozpoczynając ćwiczenia. Słowa Billa Phillipsa mówią nam, że “Bez względu na to, kim jesteś, bez względu na to, co robisz, absolutnie, pozytywnie masz moc, aby się zmienić”.
Zgłoś się do swojego neurologa
Bądź bezpieczny, zawsze bądź bezpieczny. Istnieją istotne dowody na to, że ćwiczenia fizyczne poprawiają jakość życia osób z chorobą Parkinsona. Proszę jednak omówić to ze swoim neurologiem. Następnie należy omówić to z terapeutą fizycznym (PT) posiadającym wiedzę na temat ćwiczeń, które najlepiej sprawdzą się w Pani przypadku. Jeśli PT nie jest dostępny, miejmy nadzieję, że znajdziesz osobistego trenera z doświadczeniem w pracy z PD. Wtedy będziesz gotowy do rozpoczęcia ćwiczeń.
Osobisty plan ćwiczeń
Przyjąłem założenie, że ćwiczenia fizyczne są korzystne w moim podejściu do ograniczania Parkinsona w moim ciele. Jak dużo trzeba ćwiczyć? Staraj się ćwiczyć przez 30-60 minut i rób to 4-5 razy w tygodniu.
Ważnym celem jest osiągnięcie przez ~15-20 minut treningu “pomarańczowej strefy” maksymalnego tętna. Jest to 70-85% tętna zdefiniowanego dla Twojego wieku. Celem jest rzucenie Ci wyzwania i z pewnością będziesz się pocić. Proszę ponownie przeczytać poprzedni akapit; proszę zachować ostrożność i być bezpiecznym.
Ćwiczenia pozwolą Ci pokonać zaburzenia i pomogą przywrócić niektóre z Twoich życiowych priorytetów. Ale to nie będzie łatwe; dla niektórych, będzie to nowa podróż w dół niezbadanej ścieżki. Pomyśl o tym w ten sposób: “Ciężkie czasy nie tworzą bohaterów. To właśnie w trudnych czasach ujawnia się ‘bohater’ w nas samych.” Bob Riley
Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń do wyboru, od boksu po jogę, od jazdy na rowerze po bieganie, od tańca po zajęcia oparte na dynamice-amplitudzie. Wszystkie one działają. Wybierz ćwiczenia, które lubisz, a dzięki temu łatwiej będzie Ci o nich myśleć każdego dnia. Zadbaj o swoje ciało poprzez ćwiczenia, a Twoje ciało zadba o resztę.
Wybieraj ćwiczenia, które pozwolą Ci pracować nad rozciąganiem i elastycznością, połączone z aktywnością aerobową (jeśli to możliwe, forsowną) i zrównoważone ćwiczeniami, które mogą Cię wzmocnić. Czasami zdobycie się na odwagę, by zacząć ćwiczyć, jest bolesne. Jednak każdy sukces w ćwiczeniach będzie miał pozytywny wpływ na jakość życia pacjenta, który stara się lepiej kontrolować chorobę Parkinsona.
.
Sharon Krischer, 22 grudnia 2021
Czy jest tajemnica wspólnego, dobrego życia z Parkinsonem?
Nigdy bym nie pomyślała, że z chorobą Parkinsona będę mogła się rozwijać.
Niedawno zostałam poproszona o wzięcie udziału w projekcie książki o kobietach z chorobą Parkinsona (PD). Musiałam przesłać zdjęcie i krótki akapit o moich największych obawach związanych z chorobą Parkinsona. Napisałam:
“Czy istnieje sekret dobrego życia z chorobą Parkinsona? Moim największym lękiem jest niemożność robienia rzeczy, które kocham. Nie mogę trzymać wnuków, podróżować z mężem, grać w tenisa, pisać bloga i nie tylko. Nie chcę musieć z niczego rezygnować. I jak dotąd, po 12 latach, musiałam zrezygnować lub zmodyfikować bardzo niewiele. Nigdy bym nie śniła, że z chorobą Parkinsona będę mogła się rozwijać”.
Co można zrobić?
Autor książki powiedział mi, że kilka osób zapytało: Co ja robię, że dało mi to 12 lat prosperowania z PD?
Chciałabym mieć jakąś głęboką odpowiedź na to pytanie, która mogłaby być wskazówką dla innych, jak rozwijać się z chorobą Parkinsona. Mam jednak kilka sugestii, jak dobrze żyć z chorobą Parkinsona.
Idź naprzód
Należy zaakceptować chorobę, a następnie kontynuować życie. Zrób sobie imprezę z litości, a potem ruszaj dalej. Kiedy postawiono mi diagnozę, prowadziłam bardzo intensywne życie i nie chciałam z niczego rezygnować. Podróżowałam z moim mężem po całym świecie podczas jego podróży służbowych, a następnie kontynuowałam podróże po jego przejściu na emeryturę.
Chodziłam na siłownię, na zajęcia jogi, grałam w tenisa z tą samą grupą, z którą grałam od lat. Bawiłam się z moimi wnukami. Tak naprawdę wprowadziłam bardzo niewiele modyfikacji do mojego stylu życia.
Nie przestawaj ćwiczyć
Ćwiczenia fizyczne są niezbędne. Jeśli chodziłeś na zajęcia z ćwiczeń, zumby, jogi, itp., nie przestawaj i, jeśli jesteś w stanie, zostań na tych zajęciach, na które chodziłeś.
Kilka lat po mojej diagnozie, zapytałam mojego instruktora jogi, czy zna kogoś, kto pracuje z osobami z chorobą Parkinsona. Spotkałam się z cudowną instruktorką jogi, której najlepszą radą dla mnie po trzech spotkaniach z nią było pozostanie na zajęciach jogi, na które chodziłam tak długo, jak tylko byłam w stanie nadążyć.
I miała rację. Dziesięć lat później nadal uczęszczam na te zajęcia (choć obecnie online) i nadal nadążam.
Stosuj zdrową dietę
Korzystna może być dieta śródziemnomorska, którą zresztą w większości stosowałam. Przestałam jeść czerwone mięso lata temu i preferowałem dietę wegetariańską, uzupełnioną o kurczaka i indyka.
Ryby są zalecane, ale ja mam na nie alergię. Niestety mój słodki ząb łaknie czekolady i to jest mój upadek. Osobiście uważam, że czekolada jest prawdziwym lekarstwem na prawie wszystko!
Znajdź wsparcie
Zbuduj zespół wsparcia, który pomoże ci poruszać się po wodach PD. Rodzina i przyjaciele są ważną częścią zespołu wsparcia. Potrzebujesz jednak także innych osób z PD, które będą częścią twojego zespołu. Przechodzą oni przez to samo, co ty. Mówią tym samym językiem.
Gdzie można ich znaleźć? Grupy wsparcia, zajęcia z ćwiczeń dla osób z PD, czaty i spotkania online. Zaangażuj się w działalność lokalnej lub krajowej organizacji zajmującej się PD.
Naucz się dobrze prosperować
Odkryłam, że im bardziej angażowałam się w życie społeczności Parkinsona, tym lepiej czułam się żyjąc z chorobą Parkinsona. Ludzie, których poznałam z całego świata są niesamowici, ciepli i opiekuńczy.
Wszyscy mamy ten sam cel – rozwijać się z chorobą Parkinsona. I bez względu na to, w jakim stadium choroby Parkinsona się znajdujemy, w istocie dobrze prosperujemy. Więc dołącz do mnie i tysięcy innych osób, które są na tej drodze i rozwijają się razem z nami.
Pozwolę sobie na słowo komentarza. Mnie osobiście w drugim artykule podobają się dwa ostatnie rozdzialiki. Mówimy o zespole, społeczności. U nas to stowarzyszenie. Nie ma chyba wśród nas osób negujących potrzebę bycia w takiej grupie. Jak napisano, mówimy tym samym językiem. Jesteśmy blisko siebie, zwłaszcza podczas spotkań, konferencji, integracji. Istota i sedno sprawy. Mój teść zwykł w takich przypadkach mówić – to jest nie do zapłacenia. Tak jest, nie ma takich pieniędzy, za które można coś takiego kupić.
JESZCZE RAZ WSZYSTKIEGO NAJ W 2022
Comments are closed