Witam po raz kolejny. Dziś zamieszczam dwa rodzaje postów, jeden teraz o halucynacjach, drugi później o szczęściu i odczuwaniu choroby. Są to artykuły ze znanego nam dobrze portalu ParkinsonsDisease.net. Wybieram je w przekonaniu trafności moich wyborów, aby nie zarzucać Was nieciekawymi wywodami, lecz tym, co w moim odczuciu może nas wszystkich, chorych i opiekunów zaciekawić, pogłębić wiedzę.
Dwa artykuły w tym poście pochodzą z wcześniejszych lat, ale zostały zamieszczone przez portal także teraz. Być może takie tematy zgłaszali czytelnicy, a ponieważ w tej materii niewiele się zmieniło, więc redaktorzy portalu po prostu je powtórzyli.
Jak zwykle, serdecznie zapraszam do lektury.
Czy ja widzę rzeczy?” Jak radzić sobie z halucynacjami
napisał zespół redakcyjny PD.net
2 listopad, 2017 r.
Osoby cierpiące na chorobę Parkinsona (PD) wiedzą, że objawy niemotoryczne mogą być trudniejsze do zniesienia niż problemy motoryczne. U około 20 procent osób z PD w pewnym momencie wystąpi psychoza PD. Psychoza jest zwykle kojarzona z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak schizofrenia, ale jest również częstym powikłaniem innych chorób, w tym choroby Parkinsona.
Psychoza ma tendencję do rozwijania się w późniejszym okresie choroby Parkinsona. Prawie trzy czwarte osób, które żyją z chorobą Parkinsona przez 20 lat lub dłużej, doświadcza psychoz. Chociaż istnieją różne formy psychoz, w chorobie Parkinsona są one zazwyczaj prezentowane jako halucynacje lub urojenia.
Jakie są ich różne rodzaje?
Halucynacje
Halucynacje to zwidy, coś, co jest odczuwane, a czego nie ma. Są one związane ze zmysłami, czymś co widzimy, słyszymy, smakujemy, dotykamy lub wąchamy. Najczęściej występują w ciągu dnia, w czasie snu.
Halucynacje PD są zwykle wzrokowe, polegają na widzeniu kogoś lub czegoś, czego nie ma. Wydają się one realne dla osoby, która ich doświadcza, ale nie są widoczne dla innych ludzi.
Występuje również zjawisko określane jako halucynacje z wglądem. Wgląd oznacza, że osoba z chorobą Parkinsona rozumie, że to, czego doświadcza, nie jest prawdziwe.
We wczesnych stadiach psychozy PD niektórzy ludzie mogą rozmawiać o swoich halucynacjach z lekarzem, rodziną lub opiekunami. Może to pomóc w postawieniu szybkiej diagnozy i w razie potrzeby w ukierunkowanym leczeniu. Co najmniej, może to pomóc wszystkim w radzeniu sobie z tym nowym zaburzeniem.
W miarę postępu psychozy PD może nastąpić utrata wglądu. W takim przypadku opiekunowie mogą zauważyć zwiększoną dezorientację i pobudzenie, a niektóre osoby będą próbowały wchodzić w interakcje z obrazami halucynacji. Utrata wglądu może stanowić zagrożenie dla osoby z PD i osób z jej otoczenia; wymaga ona dodatkowej cierpliwości i uwagi ze strony opiekunów.
Urojenia
Urojenia to uporczywe, fałszywe, utrwalone przekonania, które wydają się realne dla osoby ich doświadczającej. Nie są one zamierzone i nie można ich kontrolować. Urojenia można ogólnie podzielić na 3 główne kategorie. Zazdrosne, prześladowcze i somatyczne.
Najczęstsza z nich, paranoja, będąca składową zazdrości, jest wyrażana jako podejrzenie o niewierność małżeńską lub strach przed zatruciem żywności lub leków. Urojenia występują tylko u około 10 procent osób z PD. Ważne jest, aby wiedzieć, czym one są i zgłaszać lekarzowi wszelkie potencjalne przykłady.
Jakie są przyczyny?
Choroba Parkinsona, neurodegeneracyjne zaburzenie mózgu, wpływa na komórki, które produkują substancje chemiczne w mózgu, które kontrolują ruch i równowagę. Leki na chorobę Parkinsona zwiększają poziom dopaminy, aby złagodzić objawy ruchowe.
Jednak zbyt wysoki poziom dopaminy może powodować halucynacje i urojenia. Inne cechy postępu choroby, takie jak zmiany poznawcze i wzrokowo-percepcyjne, również mogą wywoływać takie zmiany psychologiczne.
Znajomość czynników ryzyka
Członkowie rodziny i opiekunowie powinni być świadomi czynników ryzyka i podobnie jak w przypadku innych zmian w PD, zgłaszać je lekarzowi. Można zająć się odwracalnymi przyczynami, takimi jak infekcje dróg moczowych, zaburzenia snu i zmiana leków, a w większości przypadków objawy ustąpią. Nawet leki i suplementy dostępne bez recepty mogą stanowić ryzyko dla osób z PD.
Dostosowanie leków przeciwparkinsonowskich wymaga zachowania delikatnej równowagi w celu opanowania zarówno problemów motorycznych, jak i objawów psychologicznych. Zespół medyczny może zamienić określone leki lub zmodyfikować ich dawkowanie, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla każdej osoby. Osoby starsze i osoby z problemami wzrokowymi są również bardziej narażone na rozwój tego rodzaju psychoz.
Opcje leczenia
Zidentyfikowanie podstawowej przyczyny halucynacji i urojeń pomoże określić, jaki rodzaj leczenia, jeśli w ogóle, jest potrzebny.
Świadomość znaków ostrzegawczych może pomóc w planowaniu leczenia. Czasami objawy halucynacyjne mogą być kontrolowane bez leczenia medycznego, ponieważ nie stanowią żadnego zagrożenia. Urojenia są trudniejsze do leczenia i wiążą się z pogorszeniem stanu zdrowia.
Istnieją 3 ogólne kroki, które podejmie zespół medyczny podczas oceny stanu pacjenta:
1. Ocena – zebranie pełnego wywiadu lekarskiego, ocena stopnia zaawansowania PD i określenie wpływu objawów psychologicznych.
2. Dostosowanie – przegląd leków stosowanych w PD i dostosowanie ich w celu znalezienia odpowiedniej równowagi.
3. Antypsychotyki – Przez wiele lat stosowanie leków przeciwpsychotycznych było obarczone własnymi komplikacjami medycznymi ze względu na interakcje z tradycyjnymi lekami na PD. W 2016 roku, Pimavanserin był pierwszym lekiem zatwierdzonym specjalnie dla psychozy PD, który nie zakłóca sprawności ruchowej.
Opieka nad osobą doświadczającą halucynacji lub urojeń może być frustrująca i przerażająca. Uzyskanie wsparcia dla opiekuna jest tak samo ważne, jak zajęcie się tym schorzeniem i zarządzanie nim u kogoś, kogo kochasz.
i drugi artykuł
Objawy – Objawy psychotyczne
napisał zespół redakcyjny PD.net
29 marca, 2017 r.
U ponad połowy wszystkich osób z chorobą Parkinsona (PD) wystąpią objawy psychotyczne. Najczęstszymi objawami psychotycznymi u osób z PD są halucynacje i urojenia. Objawy psychotyczne w znacznym stopniu wpływają na jakość życia zarówno pacjentów, jak i ich opiekunów. Objawy psychotyczne wiążą się z częstszym umieszczaniem chorych w domach opieki, ponieważ opiekunowie nie są w stanie poradzić sobie z halucynacjami i urojeniami.
Objawy psychotyczne wiążą się również z wyższym ryzykiem demencji i zwiększonym ryzykiem zgonu. Na ogół objawy psychotyczne pojawiają się kilka lat po rozpoznaniu PD. Ponieważ objawy te są związane zarówno z psychiatrią (dziedziną medycyny zajmującą się zdrowiem psychicznym i behawioralnym), jak i neurologią (dziedziną medycyny zajmującą się układem nerwowym), psychoza w przebiegu PD jest uważana za schorzenie neuropsychiatryczne.
Halucynacje w chorobie Parkinsona
Halucynacje to widzenie, słyszenie lub odczuwanie czegoś, czego w rzeczywistości nie ma. Większość halucynacji występujących w PD to halucynacje wzrokowe, chociaż u niektórych osób występują halucynacje słuchowe, dotykowe lub węchowe. Halucynacje pojawiają się, gdy osoba jest obudzona – nie śpi ani nie śni – i mogą wystąpić o każdej porze dnia i nocy. Mogą być przerażające zarówno dla pacjenta, który ich doświadcza, jak i dla jego opiekunów. Na ogół halucynacje są powtarzalne i trwają krótko.
Urojenia w chorobie Parkinsona
Urojenia to irracjonalne, nielogiczne poglądy, które nie mają oparcia w rzeczywistości. Zwykle dotyczą zazdrości, prześladowania i/lub porzucenia. Dla osoby doświadczającej urojeń, wydają się one bardzo realne i nie można ich kontrolować. Częstym rodzajem urojeń jest paranoja, w której osoba staje się bardzo podejrzliwa. Urojenia i paranoja mogą powodować u osoby z PD lęk przed zatruciem lekami lub jedzeniem. Osoba doświadczająca urojeń może również oskarżać swoich bliskich o próby wyrządzenia jej krzywdy. Może stać się kłótliwa, agresywna lub niebezpieczna.
Pobudzenie w chorobie Parkinsona
Pobudzenie jest stanem wysokiego niepokoju, skrajnego niepokoju lub podniecenia. Agitacja może być objawem psychozy u pacjentów z PD, chociaż może być również związana z depresją lub lękiem, innymi niemotorycznymi objawami PD. Agitacja jest również używana do opisania niespokojnych objawów ruchowych PD.
Co powoduje objawy psychotyczne w chorobie Parkinsona?
Objawy psychotyczne u osób z PD są zwykle skutkiem ubocznym leków stosowanych w leczeniu PD. Wszystkie obecnie stosowane leki w PD mogą potencjalnie powodować objawy psychotyczne. Halucynacje i urojenia mogą być również spowodowane zmianami chemicznymi i fizycznymi, które zachodzą w mózgu w wyniku choroby.
Postępowanie z objawami psychotycznymi w chorobie Parkinsona
Wszelkie objawy psychotyczne, takie jak halucynacje, urojenia lub paranoja, występujące u osoby z PD, powinny być zgłaszane lekarzowi, nawet jeśli nie są uciążliwe. Leczenie tych objawów może obejmować zmniejszenie lub odstawienie leków stosowanych w PD, które mogą powodować te objawy, lub dodanie leku przeciwpsychotycznego.
tłumaczenie opracował Andrzej Kropidłowski
Comments are closed