A teraz po emocjach związanych z walnym zebraniem rano, dla spokojności duszy i ciała przedstawiam artykuł ze znanego nam bardzo dobrze portalu ParkinsonsDisease.net na temat współpracy chorych i opiekunów, co również można odnosić do relacji międzyludzkich. Wielkich rewelacji tutaj nie znajdziecie, ale w ciszy można poczytać.

MIŁEJ LEKTURY

AKT RÓWNOWAGI

Robert Hunt

Tak wiele w życiu odnosi się do równowagi, wyważenia. Równowaga wpływa prawie na  każdy aspekt naszego życia, w tym relacje międzyludzkie. Utrzymanie zdrowego związku w równowadze jest trudne i staje się trudniejsze, gdy dochodzi do tego choroba Parkinsona.

Związki są wypełnione wieloma konkurującymi ze sobą rolami i równoważenie ich wymaga ciężkiej pracy. I niewiele relacji jest tak trudnych, jak opiekuna i pacjenta. Codziennie widzę, jak moja żona zmaga się z wymaganiami rodziny, pracy i mojego opiekuna.

Komunikacja w związkach

Często walczę z poczuciem nieadekwatności i odczuciem, że jestem tylko ciężarem. Myślę, że zrozumienie trudności i lęków drugiej strony jest punktem wyjścia dla zrównoważonego związku. Kluczem jest skuteczna komunikacja.

To wymaga pracy, ale z pewnym wyprzedzeniem i planowaniem, równowaga może zostać znaleziona. Zaczynać od rozpoznawania wzajemnych  obaw i uczuć. Gdy one są rozpoznawane i rozumiane próbować znajdować sposoby postępowania z nimi. To wymaga przestrzegania kilku podstawowych wytycznych.

Przygotuj się z wyprzedzeniem

Wiedzcie, o czym chcecie rozmawiać. Nie brnijcie w ślepe zaułki przyszłej rozmowy. Związek jest ważny, więc ustalcie czas i miejsce. Bądź świadomy sytuacji drugiej osoby. Być może ma ona zły dzień. Próba przeprowadzenia poważnej rozmowy w nieodpowiednim czasie lub miejscu może pogorszyć sprawę.

Bądźcie przygotowani. Zapisz, czym chcesz się podzielić i jak zamierzasz to powiedzieć. Słowa mają znaczenie, więc pomyśl zanim zaczniesz mówić. Słuchaj bez przerywania. To nie jest czas na osądzanie czy krytykowanie.

Poznaj fakty, aby móc zadawać sensowne pytania. Twój opiekun nie jest sam. Prawie jedna trzecia dorosłych w USA opiekuje się członkiem rodziny.

Zrozumieć opiekuna

Prawie 1 na 3 opiekunów sprawuje opiekę przez 20 lub więcej godzin tygodniowo, a ponad połowa z nich sprawuje opiekę lub pomaga przez 24 miesiące lub dłużej.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne odnotowuje wiele problemów, z którymi borykają się opiekunowie, począwszy od depresji, lęków i innych problemów ze zdrowiem psychicznym, po skutki fizyczne, takie jak zmęczenie i problemy ze snem, a także obawy o zasoby rodzinne, finanse i pracę.

Nie pomaga fakt, że opiekunowie często zaniedbują swoje własne zdrowie. Znajomość faktów pomaga, ale bezpośrednie pytanie o problemy i kłopoty może zdziałać cuda!

Bądź szczery wobec siebie

Jakie są moje obawy? Nie bój się dzielić uczuciami i lękami, to wyjaśnia sytuację. Szczerość czyni cuda, a ja zaczynam od siebie.

Brutalna szczerość w moim wewnętrznym dialogu jest niezbędna. Okłamywanie siebie lub próba osładzania spraw jest jak próba oszukiwania w pasjansie – bezcelowa.

Nie obwiniaj się

Sam wybieram swoje reakcje. Nie obwiniam drugiej osoby za moje emocje. Nie mów: “Sprawiasz, że jestem taki (tu wpisz emocję)”.

Spróbuj powiedzieć: “Czuję (emocja), kiedy ty (czynność)”. Wszystkie uczucia są ważne. Są tym, czym są. Bez względu na to, co czuję i myślę, nie przenoszę ich na drugą osobę.

Miej cierpliwość

Miej cierpliwość! Nie oczekuj, że rzeczy zmienią się natychmiast. Podczas służby w marynarce nauczyłem się dwóch ważnych pojęć dotyczących manewrowania statkiem, które mają również zastosowanie w związkach. Terminy te to „postęp” i „przeniesienie” i odnoszą się one do statku zmieniającego kurs.

Kiedy ster jest ustawiony na zmianę kierunku statku, statek będzie kontynuował “posuwanie się naprzód” lub poruszał się do przodu w pierwotnym kierunku. “Przeniesienie” jest postępem, który statek czyni w kierunku nowego kursu, gdy statek zaczyna się obracać.

W skrócie, ani statki, ani związki nie obracają się bez końca. Związki i statki, które niosą ze sobą duży ciężar, mają tendencję do niebezpiecznego przechylania się, gdy szybko się je obraca. Cierpliwość i wytrwałość są niezbędne. Może nie wydawać się, ale na pewno gdy związek rusza naprzód zmiana przyjdzie.

Włóż wysiłek

Omawianie rzeczy może nie być naturalne, jeżeli jesteś przyzwyczajony trzymać je w sobie. Wyważanie relacji może być trudne, ale jest to łatwiejsze niż pozwalanie na to, by były nabrzmiałe i toksyczne.

Wkładamy wysiłek w rzeczy, które cenimy. Poprzez wkładanie w czasie  wysiłku i cierpliwości w tak znaczący związek, możesz osiągnąć  zdrową i zrównoważoną relację z drugim człowiekiem.

tłumaczenie opracował Andrzej Kropidłowski

Categories:

Tags:

Comments are closed

Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni

UWAGA – ZMIANA ADRESU

Adres:
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
81-383 Gdynia

E-mail:
parkinson-gdynia@o2.pl

Tel:
+48 517 306 595

Darczyńców prosimy o wpłaty na cele statutowe na nr konta

38 1090 1102 0000 0001 0022 2050
Bank Santander Oddział w Gdyni

O witrynie

Może to być dobre miejsce, aby przedstawić siebie i swoją witrynę lub wymienić zaangażowane osoby.

Skip to content