Studiuję i podążam za informacjami płynącymi z Fundacji M.J. Fox`a. Poprzez dotacje, przedsięwzięcia jak rajdy rowerowe lub piesze, inne, pozyskują środki finansowe na badania nad ch.P. W ostatnim czasie ich celem jest zdefiniowanie biowskaźnika/biomarkera, czyli środka/sposobu na określenie czy ktoś będzie czy już nawet jest chory, oczywiście raczej w początkowej fazie. W terminologii medycznej ma on nazwę PPMI (tłumaczenie w artykule). Odkąd pamiętam ta akcja trwa już przynajmniej dwa-trzy lata tak na poważnie. Oprócz finansów potrzebni są jeszcze ochotnicy do badań. Ich brak wiele razy opóźnia tryb realizacji projektów, jednak w tym przypadku Fundacja ogłasza przełom.

BIOMARKER WYDAJE SIĘ BYĆ OKREŚLONY

Używam słów “wydaje się”, ponieważ nadal jednak potrzebna jest pewność. Badania na ochotnikach dają 93% pewności co do wyniku końcowego, jednak Fundacja nadal prosi kolejnych chętnych na badania, ponieważ, zgodnie z procedurami, testy musi przejść jeszcze spora grupa osób.

Napełnieni tą nadzieją, proszę, przeczytajcie artykuł z biuletynu Fundacji oraz krótki komentarz Michaela na ten temat.

W ogromnym skoku naprzód w zrozumieniu choroby Parkinsona (PD), naukowcy odkryli nowe narzędzie, które może ujawnić kluczową patologię choroby: nieprawidłową alfa-synukleinę – znaną jako “białko Parkinsona” – w komórkach mózgu i ciała. Przełom, ogłoszony wczoraj wieczorem w czasopiśmie naukowym “The Lancet Neurology”, otwiera nowy rozdział w badaniach, obiecując przyszłość, w której każda osoba żyjąca z chorobą Parkinsona może oczekiwać lepszej opieki i leczenia – a nowo zdiagnozowane osoby mogą nigdy nie przejść do pełnych objawów.  

Narzędzie, zwane testem amplifikacji α-synukleiny (αSyn-SAA), może wykrywać patologię w płynie mózgowo-rdzeniowym nie tylko u osób, u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona, ale także u osób, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane lub nie wykazują klinicznych objawów choroby, ale są w grupie wysokiego ryzyka jej rozwoju.

Test może potwierdzić obecność nieprawidłowej alfa-synukleiny, wykrywanej u większości osób z PD, z zadziwiającą dokładnością: u 93 procent osób z chorobą Parkinsona, które wzięły udział w teście, udowodniono obecność nieprawidłowej alfa-synukleiny. “Nigdy wcześniej nie byliśmy w stanie sprawdzić u żywej osoby, czy w jej organizmie zachodzą zmiany biologiczne związane z alfa-synukleiną” – mówi dr Todd Sherer, dyrektor ds. misji Fundacji Michaela J. Foxa (MJFF). 

Przełom w dziedzinie biomarkerów został osiągnięty przez międzynarodową koalicję naukowców kierowaną przez MJFF i jej przełomowe badanie kliniczne, Parkinson’s Progression Markers Initiative (PPMI – postęp w inicjatywie określenia markera w ch.P. – wolne tłumaczenie AK). Jego znaczenie jako kamienia milowego w dążeniu do wyleczenia oraz lepszych metod leczenia i terapii choroby Parkinsona zostało podkreślone w dzisiejszym artykule na wiodącej stronie internetowej STAT, w którym stwierdzono: “Trofeum jest nauką płynącą  konkretnie z  badań finansowanych przez Fundację Michaela J. Foxa na rzecz Badań nad Parkinsonem, które zaowocowały najwyraźniejszym jak dotąd dowodem na to, że obecność określonego nieprawidłowo sfałdowanego białka, alfa-synukleiny może być wykorzystana do określenia, czy ludzie mają Parkinsona. Jest to postęp, który wkrótce może zostać wykorzystany do opracowania lepszej diagnostyki, ale co ważniejsze, może szybko przyspieszyć poszukiwanie metod leczenia tej choroby”.

Białko normalnie występujące w układzie nerwowym, alfa-synukleina – podobnie jak amyloid w chorobie Alzheimera – może zacząć źle się fałdować i zlepiać, uszkadzając neurony i powodując rozwój choroby Parkinsona. Wcześniej możliwe było potwierdzenie obecności tych grudek jedynie poprzez analizę pośmiertną. 

Nowe narzędzie sprytnie wykorzystuje charakterystyczną cechę alfa-synukleiny, która jest patologiczna: powoduje, że pobliska, normalna alfa-synukleina również źle się fałduje i zlepia. Na potrzeby testu próbki płynu mózgowo-rdzeniowego są przygotowywane z użyciem środka fluorescencyjnego, który świeci, gdy tworzą się grudki alfa-synukleiny. Normalna alfa-synukleina jest następnie wprowadzana do próbki płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeśli w próbce obecna jest nieprawidłowa alfa-synukleina, tworzą się grudki, a barwnik świeci. Jeśli nieprawidłowa alfa-synukleina nie jest obecna, barwnik nie fluoryzuje.

Po przetestowaniu w małych, niezależnych badaniach, w 2022 roku test został zwalidowany w dużej, dobrze scharakteryzowanej kohorcie PPMI. Walidację przeprowadzono na około 1 123 próbkach płynu mózgowo-rdzeniowego dostarczonych przez uczestników PPMI na przestrzeni lat. Test okazał się niezwykle dokładny, a 93 procent uczestników z chorobą Parkinsona miało nieprawidłowy wynik testu. (Bardzo niewiele testów na zaburzenia neurologiczne ma ponad 90-procentową czułość na chorobę). Co ważne, test był nieprawidłowy u mniej niż 5 procent osób bez choroby Parkinsona.

Stałe i krytyczne postępy w dążeniu do wiarygodnego i dokładnego testu biomarkera były znakiem rozpoznawczym PPMI, który został zbudowany w tym celu. Odkrycie możliwe dzięki nowemu testowi jest najnowszym i najbardziej znaczącym odkryciem z dotychczasowych badań.

Obecnie, dzięki temu odkryciu, choroba Parkinsona przechodzi od choroby rozumianej, diagnozowanej i mierzonej głównie za pomocą subiektywnych ocen klinicznych do obiektywnie zdefiniowanej biologicznie choroby – co umożliwia nowe paradygmaty opieki klinicznej, w tym wcześniejszą diagnozę i ukierunkowane leczenie oraz szybsze, inteligentniejsze i tańsze opracowywanie leków. 

Pomagając zidentyfikować osoby na najwcześniejszych etapach PD, “moglibyśmy następnie zbadać, co dzieje się na różnych biologicznych etapach choroby” – mówi dr Sherer. Ken Marek, MD, główny badacz PPMI, mówi: “αSyn-SAA umożliwia nam przejście na inny poziom w realizacji nowych strategii zapobiegania chorobie”.

Rozszerzenie PPMI w celu zwiększenia wysiłków rekrutacyjnych ochotników i zdalnego testowania osób zagrożonych PD, a także rozszerzenie wysiłków w celu umożliwienia przełomowych odkryć, takich jak αSyn-SAA, jest wspierane przez duże fundusze z Aligning Science Across Parkinson’s (ASAP), skoordynowanej inicjatywy badawczej skoncentrowanej na przyspieszeniu tempa odkryć i informowaniu o drodze do wyleczenia choroby Parkinsona. Oprócz ASAP, PPMI jest wspierany przez Fundację Edmonda J. Safry, Fundację Rodziny Farmerów, Connie i Stevena Ballmerów oraz Susan i Rileya Bechtelów.

MJFF pilnie prowadzi kolejne etapy rozwoju αSyn-SAA w kierunku powszechnego i standardowego zastosowania. Ponieważ obecnie narzędzie to może wywoływać odpowiedź binarną – pokazując, że nieprawidłowa synukleina jest obecna lub nie – istnieje ogromna nadzieja na jego optymalizację w celu pomiaru ilości obecnej alfa-synukleiny. Zoptymalizowane testy mogłyby również wykrywać nieprawidłową synukleinę poprzez pobranie krwi lub wymazu z nosa – prosty test, który można wykonać w każdym gabinecie lekarskim czy zabiegowym.

“Jestem poruszony, uniżony i zdumiony tym przełomem, który już teraz zmienia badania i opiekę, z ogromnymi możliwościami rozwoju” – mówi Michael J. Fox. “Jestem bardzo wdzięczny za wsparcie pacjentów, rodzin i badaczy, którzy są z nami, ponieważ nadal wyważamy drzwi na drodze do wyeliminowania choroby Parkinsona raz na zawsze”.

Beth Chute

Dyrektor ds. komunikacji

a teraz komentarz Michaela:

Jestem głęboko poruszony tym przełomem i nieskończenie wdzięczny wszystkim, którzy starali się doprowadzić nas tak daleko” – M.J.Fox

Mały krok, ktoś powie. Ale czy życie to tylko kamienie milowe? Raz, dwa i wszystko wiemy? Pytanie raczej retoryczne, prawda?

I tą małą nadzieją pozdrawiam Was, Czytelnicy i dużo dobrego życzę.

jak nie miś koala, to wtedy ten śmieszek

opracował – AK

Categories:

Tags:

Comments are closed

Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni

UWAGA – ZMIANA ADRESU

Adres:
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
81-383 Gdynia

E-mail:
parkinson-gdynia@o2.pl

Tel:
+48 517 306 595

Darczyńców prosimy o wpłaty na cele statutowe na nr konta

38 1090 1102 0000 0001 0022 2050
Bank Santander Oddział w Gdyni

O witrynie

Może to być dobre miejsce, aby przedstawić siebie i swoją witrynę lub wymienić zaangażowane osoby.

Skip to content