Mam dziś do zakomunikowania krótką wiadomość z biuletynu Fundacji Michaela J. Foxa (MJFF) o przełomie w poszukiwaniu biomarkerów (bioznaczników), które wcześniej, zanim choroba się ujawni, pozwolą odkryć jej nadejście, a co za tym idzie pozwolą na przygotowanie się do tego. Mówił o tym także krótko prof. Sławek podczas spotkania w GUM w Dniu Parkinsona 11 kwietnia.
A oto treść komunikatu Fundacji Foxa:
Przełomowy moment w poszukiwaniu biomarkera choroby Parkinsona
Fundacja Michaela J. Foxa ogłasza dziś najważniejszy jak dotąd przełom w poszukiwaniu biomarkera choroby Parkinsona: wysoce precyzyjny test biologiczny na chorobę Parkinsona. Test jest w stanie obiektywnie i wiarygodnie wykryć chorobę na poziomie molekularnym – nawet przed wystąpieniem objawów.
Jest to pierwszy biomarker, który jest w stanie zidentyfikować osoby z chorobą Parkinsona lub osoby zagrożone chorobą Parkinsona, dzięki obecności w żywym mózgu nieprawidłowej alfa-synukleiny – białka charakterystycznego, które źle się składa w chorobie Parkinsona.
Narzędzie, zwane testem amplifikacji wysiewu α-synukleiny (αSyn-SAA), może wykryć patologię w płynie rdzeniowym nie tylko osób, u których zdiagnozowano Parkinsona, ale także u osób, u których nie zdiagnozowano jeszcze choroby lub nie występują jej objawy kliniczne, ale istnieje wysokie ryzyko jej rozwoju.
“Zatwierdzenie tego biomarkera rozpoczyna nową, biologiczną erę w badaniach nad Parkinsonem”, powiedział Kenneth Marek, MD, główny badacz Parkinson’s Progression Markers Initiative (PPMI), badania klinicznego MJFF nad biologią Parkinsona od 2010 roku. “To jest to, do czego PPMI został zbudowany, i jesteśmy szczególnie wdzięczni tysiącom uczestników badania, których wkład umożliwił ten przełomowy moment”.
Fakt ten nie jest może zadowalający dla osób już chorych, ale pokazuje, że do poddania się chorobie, w tym przypadku zaniechania poszukiwań nowych terapii, droga daleka.
Dziękuję za uwagę
opracował – AK
Comments are closed