A oto drugi artykuł
Dlaczego w moim zespole medycznym jest patolog mowy?
Marc Mitnick, luty 2022
U wielu osób z chorobą Parkinsona występują zaburzenia mowy i głosu. Jako certyfikowany patolog mowy leczyłem wielu pacjentów z chorobą Parkinsona. Patolodzy mowy zajmują się leczeniem zaburzeń mowy, głosu i dysfagii (połykania). Mogą również pomagać w leczeniu zmian poznawczych.
Zachęcam osoby z chorobą Parkinsona do umówienia się na spotkanie z logopedą w celu oceny i leczenia. Korzystnie jest to zrobić jeszcze przed wystąpieniem trudności w mówieniu.
Radzę moim pacjentom, aby jak najwcześniej rozpoczęli terapię głosem, nawet jeśli nie mają jeszcze objawów. Chociaż jestem logopedą, zdecydowałam się na współpracę z innym patologiem mowy w zakresie terapii głosu.
Problemy z mową
Problemy z mową u osób z chorobą Parkinsona charakteryzują się dyzartrią. Dyzartria jest spowodowana osłabieniem mięśni niezbędnych do mówienia. Mowa wydaje się niewyraźna lub niezrozumiała dla słuchacza.
Problemy z mową u osób z chorobą Parkinsona mogą również obejmować powolne mówienie, szybkie tempo mówienia, zmniejszoną głośność głosu, monotonię głosu i nieprecyzyjną artykulację. Wszystkie te czynniki mogą utrudniać zrozumiałość wypowiedzi.
Osoby z ch.P. mogą mieć trudności z używaniem języka, warg i mięśni do formowania dźwięków i połykania. Ponadto, jeśli uszkodzone są mięśnie twarzy, może to prowadzić do wyglądu przypominającego maskę. Może to utrudnić słuchaczowi odczytywanie wyrazu twarzy.
Co może zrobić patolog mowy?
Patolodzy mowy pomagają osobom z chorobą Parkinsona mówić wyraźnie, głośno i z intencją. Pomagają w okazywaniu emocji za pomocą wskazówek z twarzy poprzez określone ćwiczenia. Ponadto patolodzy mowy zwiększają zdolność znajdowania słów, mogą pomóc w zarządzaniu funkcjonowaniem poznawczym, problemami ze zrozumieniem, pamięcią i podążaniem za wskazówkami.
Patolodzy mowy wykonują ćwiczenia motoryki ustnej, aby pomóc w rozwoju mowy, głosu i zdolności połykania. Terapia mowy obejmuje oddychanie (wspomaganie oddechu), które kontroluje siłę potrzebną do głośności mowy. Większość chorych uważa, że mówi wystarczająco głośno. Ich wewnętrzne mechanizmy samoregulacji są jednak zaburzone.
Terapeuci mogą pomóc w zakresie rezonansu – sposobu, w jaki powietrze jest kształtowane przez jamę ustną i nosową. Mogą również pomóc w zakresie prozodii – rytmu, melodii i intonacji mowy.
Logopedzi mogą również pomagać w nauce bezpiecznych technik połykania, aby zapobiec aspiracji, czyli sytuacji, w której pokarm lub płyn trafia “do niewłaściwej rury”. Może to prowadzić do aspiracyjnego zapalenia płuc, które jest najważniejszą przyczyną śmierci w chorobie Parkinsona.
Programy terapeutyczne
Moim zdaniem jednymi z najlepszych programów stosowanych przez logopedów w terapii mowy i głosu osób z chorobą Parkinsona są The Parkinson Voice Project oraz Terapia Głosu Lee Silvermana (LSVT).
The Parkinson Voice Project uczy osoby z chorobą Parkinsona zwiększania głośności i mówienia z intencją. Program treningowy LSVT-LOUD uczy osoby chore “głośnego myślenia” i “głośnego mówienia”. Program ten poprawia i/lub utrzymuje głośność i wyrazistość mowy.
Aby zapoznać się z tymi programami, można je obejrzeć w serwisie YouTube. Najlepiej, jeśli współpraca z logopedą jest bardziej korzystna niż samodzielne próby w Internecie.
Znalezienie logopedy
Należy dołożyć starań, aby poszukać najlepiej takiego specjalistę, który ma już pewne doświadczenie z naszą chorobą. Prosimy pytać innych chorych, doświadczonych w tej przypadłości, a takich na pewno znajdziecie w stowarzyszeniach. (dopisek – A. Kropidłowski)
Comments are closed