Świat przeżywa trudne chwile. Wiadomo – UKRAINA. Wiadomości, w tym dotyczące naszej lokalnej Gdyńskiej, Trójmiejskiej społeczności oraz bardziej szczegółowo naszego stowarzyszenia, możecie znaleźć na naszym Facebook`u oraz w grupie mailowej PARKGDYNIA. Jeśli zaistnieje konieczność, odpowiednie wpisy będziemy zamieszczać również na tej naszej stronie www.
Aby nieco uspokoić nas samych, proponuję poczytać nowe dwa artykuły z kolejnego wydania portalu ParkinsonsDisease.net. Zwłaszcza ten traktujący o sztuce, w aspekcie jej tworzenia jest ciekawy, choćby z tego względu, że samodzielne tworzenie dzieła sztuki, choćby nawet miseczki ceramicznej daje sporą dawkę spokoju, niemyślenia o złych rzeczach za oknem, co właśnie jako chwila wytchnienia od wiadomości przydaje się od czasu do czasu. O artystycznych aspektach takiej działalności nawet nie wspomnę, bo są oczywiście bezdyskusyjne. Obie strony tego zagadnienia, a więc tworzenie i efekt końcowy, artystyczny są dobrze nam znane. Arteterapia, zarówno plastyczna jak i ceramiczna są na naszym warsztacie (i to dosłownie) od dawna. W naszym stowarzyszeniu wykształciła się już spora grupka “artystów”, malarzy, ceramików, rzeźbiarzy, itd. To samo dotyczy naszych przyjaciół ze stowarzyszenia Gdańsk- Oliwa. Często pracowaliśmy razem.
W drugim poście zamieszczam artykuł na temat zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona. Wielu z nas tego doświadcza, w tym ja.
PRZYJEMNEJ LEKTURY ŻYCZĘ
Kreatywność konstruktywna – zacznij tworzyć!
Lorraine Wilson, 16 lutego 2022 r.
Wierzę w kreatywność jako drogę do tworzenia czegoś więcej niż tylko sztuki. W ciągu ostatnich kilku lat odkryłam, że kreatywność prowadzi również do skupionego i uważnego stanu umysłu, radości oraz redukcji stresu.
Wiedziałam o tym od dawna, a nawet uczyłam się tego na kursach odnowy biologicznej, ale stało się to dla mnie bardzo osobiste w latach po zdiagnozowaniu u mnie choroby Parkinsona i podczas pandemii COVID-19.
Działania na świadomości umysłu zmniejszają stres
Słyszałam, jak ludzie zarzucali sobie, że “nie jestem artystą” albo “nie wiem, jak zacząć” i stresowali się na myśl o spróbowaniu czegokolwiek twórczego. Ja też kiedyś tak mówiłam. Dlaczego teraz twierdzę, że twórcze przedsięwzięcia pomagają radzić sobie ze stresem?
Proces twórczy jest wciągający. Często zaczynam od inspiracji, np. zdjęcia, pomysłu z YouTube lub Pinteresta. Zmniejsza to stres związany z wpatrywaniem się w pustą kartkę papieru i zamartwianiem się, że w jakiś magiczny sposób muszę stworzyć idealne dzieło sztuki.
Przygotowuję materiały, aby uniknąć stresu związanego z rozpoczynaniem pracy bez przygotowania. Lubię tradycyjne materiały, takie jak papier, płótno, kolorowe kredki i farby. Lubię też pracować z mniej tradycyjnymi powierzchniami, takimi jak kamienie, płócienne torby i buty.
Za każdym razem, gdy zaczynam pracę, biorę kilka oczyszczających oddechów, aby uspokoić umysł, a potem zaczynam się “pozytywnie gubić” w tym, co robię.
gładki kamień, na którym namalowana jest bardzo szczegółowa głowa wilka.
Żyj chwilą
Produkt końcowy może i nie jest nazywany “sztuką” ani przeze mnie, ani przez nikogo innego, ale sam proces tworzenia wymaga ode mnie życia chwilą. Każda chwila wymaga mojej uwagi i sprawia, że negatywne emocje są trzymane z daleka.
Być może wolisz takie zajęcia, jak pikowanie, pisanie, kaletnictwo, rzeźbiarstwo czy fotografia. Dobra wiadomość jest taka, że na pewno znajdziesz coś, co sprawi Ci przyjemność.
Spróbuj czegoś nowego
Nadal twierdzisz, że nie jesteś artystą? Wyraź swój sprzeciw, ale potem daj sobie pozwolenie na spróbowanie czegoś, co wydaje się najmniej przerażające.
Pamiętasz kolorowanki z dzieciństwa? Istnieją “dorosłe” wersje do kolorowania ołówkiem, kredkami, flamastrami lub farbami. Pamiętasz zestawy do malowania po numerach? Teraz możesz kupić “dorosłe” wersje, które są mało stresujące, ponieważ postępujesz zgodnie z instrukcjami.
Chcesz czegoś bardziej konkretnego? Kup pojedynczy zestaw artystyczny lub zapisz się do serwisu z zestawami artystycznymi. Zapisz się na kurs – wiele z nich jest bezpłatnych! Kursy są dostępne w Internecie lub w lokalnej bibliotece, centrum sztuk pięknych, domu kultury.
Zaproś przyjaciela/przyjaciółkę, aby razem z Tobą spróbowali czegoś nowego i cieszyli się zarówno z kontaktów towarzyskich, jak i z tworzenia sztuki. Jeśli nadal niechętnie tworzysz, nie bój się podziwiać sztuki innych osób z chorobą Parkinsona, ponieważ istnieją badania potwierdzające fakt, że samo oglądanie sztuki poprawia samopoczucie!
Korzyści płynące ze sztuki
Rzeczy, które wykonałam, przynoszą mi radość. Po pierwsze, czerpię przyjemność z ich tworzenia. Po drugie, czerpię radość z obdarowywania się nimi. Na przykład wysyłanie własnoręcznie zrobionych kartek z życzeniami to jeden ze sposobów na rozszerzanie radości na innych. Po trzecie, jestem wdzięczna za to, co mogę zrobić, a ta wdzięczność jest podstawą radości.
Jeśli potrzebujesz więcej przekonania, że sztuka może być przyjemna i dobra dla Ciebie, zajrzyj na terapię sztuką. Sprawdź, czy w okolicy nie ma terapeuty sztuki lub znajdź opcję online.
W skrócie, sztuka jako terapia dla osób z chorobą Parkinsona dotyczy emocjonalnego i psychospołecznego dobrostanu, poprawy nastroju i poczucia własnej skuteczności.
Henri Matisse powiedział, że “kreatywność wymaga odwagi”. Bądź odważny. Uruchom swoją kreatywność już dziś!
oprawiony fragment geometrycznej grafiki kwiatowej.
tłumaczenie opracował – AK
Comments are closed