To jest dylemat. Jeździć z P. czy dać sobie spokój? Temat mało poruszany, a bardzo złożony. Dla każdego kierowcy występuje tyle uwarunkowań, które wzajemnie czasem sobie przeczą, że dla niektórych zapewne przybiera to formę kwadratury koła. Tyle potrzeb – zakupy, odwiedziny, wizyty w urzędach, zwłaszcza daleko od nas, przewóz dzieci do szkoły, nas do pracy, itd, itd. Niebezpieczeństwa – słabszy, opóźniony refleks, trudności z manualną skrzynią biegów, słabsze widzenie, np. pieszych na pasach i inne, czyli ogólnie szansa na kolizję, wypadek, stłuczkę. Każdy ma swoje za i przeciw. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego należy rozważyć każdą sytuację i w porę podejmować dobre decyzje. Nie jest sztuką potrącić pieszego na pasach, nie mówiąc o jego za…….ciu.
Dlatego też wybrałem z kolejnych artykułów z naszego ParkinsonsDisease.net wlaśnie taki, traktujący o tych wątpliwościach związanych z jazdą samochodem. Zobaczymy jak to widzą Amerykanie.
Zapraszam do lektury.
Brak możliwości prowadzenia samochodu – utrata niezależności czy błogosławieństwo?
Autorka – Thea Destephano
11 lutego 2022 r.
Zawsze byłam osobą niezależną i lubiłam odkrywać nowe miejsca. Umiejętność prowadzenia samochodu dała mi możliwość podróżowania do różnych miejsc i angażowania się w różne działania i doświadczenia bez polegania na innych.
Moi przyjaciele i rodzina byli przyzwyczajeni do tego, że mogę wyjechać w każdej chwili. Mimo, że prowadzenie samochodu nie sprawiało mi przyjemności, zwłaszcza w dużym ruchu ulicznym, nie powstrzymywało mnie od tego.
Wożenie moich dzieci, a później wnuków, na mecze i zajęcia szkolne pozwalało nam spędzać czas razem. Często właśnie podczas takich wyjazdów odbywały się nasze najlepsze rozmowy. Niechętnie z tego zrezygnowałam.
Decyzja o zaprzestaniu prowadzenia samochodu
Kilka lat temu podjęłam decyzję o rezygnacji z jazdy samochodem. Choć było to trudne, musiałam rozważyć korzyści płynące z możliwości dalszego prowadzenia samochodu i ewentualne ryzyko.
Inne zaburzenie ruchowe wpływało na mój czas reakcji i widzenie w określonych przedziałach czasowych, a zwyrodnienie plamki żółtej miało wpływ na mój wzrok.
Doszłam do wniosku, że ważniejsze jest dla mnie chronienie siebie i innych niż utrzymywanie poczucia niezależności. Na stronie internetowej National Institution on Aging (Narodowej Instytucji ds. Starzenia się) znalazłam wiele pomocnych informacji na temat tego, kiedy należy przestać prowadzić samochód.
Poniższe wskazówki i sugestie mogą pomóc Tobie lub bliskiej Ci osobie w określeniu, czy nadszedł już ten czas, a przynajmniej zaproponować pewne środki ostrożności.
Problemy z widzeniem
Jeśli masz problemy z widzeniem lub martwisz się o swój wzrok, oto kilka wskazówek:
Po ukończeniu 65 lat należy raz w roku odwiedzić okulistę, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś
Upewnij się, że Twoja recepta na widzenie do dali jest aktualna
Ograniczenie lub zaprzestanie prowadzenia samochodu w nocy
Unikaj prowadzenia samochodu podczas wschodu i zachodu słońca
Kłopoty ze słuchem
Utrata słuchu może utrudniać słyszenie klaksonów, syren lub dźwięków spoza samochodu. Dla osób z ubytkiem słuchu pomocne mogą być następujące wskazówki:
Utrzymuj wnętrze samochodu tak cicho, jak to tylko możliwe
Po ukończeniu 50 roku życia badaj swój słuch co 3 lata
Omów wszelkie wątpliwości z lekarzem
Czas reakcji i refleks
Zarówno choroba Parkinsona, jak i starzenie się mogą prowadzić do spowolnienia ruchów i odruchów. Poniższe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa mogą pomóc:
Zostaw więcej miejsca między samochodami
W razie konieczności zatrzymania się należy łagodnie i wcześnie rozpocząć hamowanie.
Unikaj dużego natężenia ruchu i godzin szczytu
Na szybko poruszających się autostradach najbezpieczniejszym pasem jest skrajny prawy, ponieważ ruch odbywa się wolniej, co daje więcej czasu na podjęcie decyzji.
Nie korzystaj z dróg podczas złej pogody
Korzystaj z tras o mniejszym natężeniu ruchu
Wpływ leków
Leki mogą mieć wpływ na prowadzenie pojazdu. Zwróć uwagę na to, jak leki wpływają na Ciebie. Pomocne uwagi:
Czytanie wszystkich etykiet leków
Nie prowadź pojazdu, jeśli odczuwasz zawroty głowy lub senność
Zapoznanie się z wszystkimi lekami na receptę i lekami dostępnymi bez recepty pod kątem możliwych interakcji.
Ograniczenia państwowe i lokalne
Ograniczenia i wymagania dotyczące rezygnacji z uprawnień do prowadzenia pojazdów różnią się w zależności od kraju. W niektórych przypadkach wymagane jest, aby zespół opieki zdrowotnej zgłosił stan zdrowia pacjenta do odpowiedniego urzędu.
W żadnym stanie w USA nie ma obowiązkowego wieku, w którym należy zaprzestać prowadzenia pojazdów. Poziom funkcjonowania każdego człowieka jest inny i dla jednej osoby wiek 65 lat może być za stary, podczas gdy inna osoba może nadal być kompetentnym kierowcą w wieku 95 lat! W Kalifornii kierowcy mogą odnawiać prawo jazdy co 2 lata, aż do ukończenia 70 roku życia. Jednak po tym czasie niektóre miejscowości wymagają częstszych testów na prawo jazdy.
Troska o członka rodziny
Rozmowa z bliską osobą, która obawia się, że nadal będzie prowadzić samochód, może być bardzo trudna. Przed taką rozmową należy poobserwować. Zwróć uwagę na niewyjaśnione zadrapania lub wgniecenia. Zadrapania na oponach mogą świadczyć o parkowaniu zbyt blisko krawężników.
Wybierz się na przejażdżkę i zwróć uwagę na czas reakcji. Czy kierowcy trzymają się wyznaczonych pasów ruchu? Czytałam, że niektóre rodziny zabierają kluczyki. Nie jestem zwolenniczką takiego postępowania, ponieważ może ono wywołać wiele pretensji. Dostępne są zajęcia z defensywnej jazdy, które mogą obniżyć stawki ubezpieczeniowe.
Czas spędzony z bliskimi
Prowadzenie pojazdu to zadanie wielofunkcyjne, wymagające wielu umiejętności. Musisz skupić się na widoku bezpośrednio przed sobą, jak również na peryferiach, a także rozpoznawać ewentualne zagrożenia i reagować na nie. Świadomość, że nadal posiadasz niezbędne umiejętności, powinna być czynnikiem decydującym o tym, jak długo zdecydujesz się prowadzić samochód.
Odkryłam, że istnieje wiele sposobów na zachowanie niezależności i cieszę się z dodatkowej korzyści, jaką jest możliwość spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, którzy chętnie dowiozą mnie, dokądkolwiek zechcę. To jest właśnie to błogosławieństwo, o którym wspomniałam w tytule.
PODEJMUJCIE WŁAŚCIWE DECYZJE WE WŁAŚCIWYM CZASIE, ABY NIE BYŁO ZA PÓŹNO
Comments are closed