Szanowni czytelnicy naszej strony. Nie chcę pisać, że pandemia “zabija” wszystkie inicjatywy, ale prawdą jest, że “mrozi” ona wiele z nich, które miast rozwijać się w drodze personalnych spotkań, niestety, muszą odbywać się zdalnie. I tak jak z dziećmi w szkołach pojawiają się problemy, albo braku sprzętu, albo braku wiedzy jak ten komputer obsługiwać, a na samym końcu najczęściej widać, że problemem jest połączenie się z użyciem linków, które np. zwyczajnie nie chcą “wejść”. Z różnych powodów.

Czemu o tym piszę? Ponieważ rozpoczęliśmy już kilka tygodni temu przygotowania do obchodów jubileuszu 20 lecia naszego stowarzyszenia. I właśnie, spotkania odbywają się zdalnie, przez co uczestniczy w nich garstka osób. A z pewnością mogłoby być ich więcej, gdyby spotkania odbywały się w salce na 3 Maja. Cóż, na razie tyle o tym temacie. Będziemy informować o postępach w przygotowaniach w kolejnych wpisach.

A na razie coś do poczytania. I znowu kłania się niezawodny portal ParkinsonsDisease.net, z którego wybrałem dwa artykuły. Ten o terapii głosowej, owszem, interesujący, natomiast zwracam uwagę na drugi, który ujmując rzecz od strony psychologicznej traktuje o akceptacji życiowych, nie zawsze pozytywnych wyzwań. Takich artykułów nigdy za dużo. Każda możliwość pomocy psychologicznej warta jest opublikowania. Do tego jeszcze mój mały komentarz, ale po lekturze.

A więc zaczynamy od terapii głosowej. Zdaję sobie sprawę, że to nie Stany i tej techniki tu przecież nie ma, ale ktoś może znajdzie w artykule coś dla siebie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o leczeniu głosu

Lee Silverman

Autorka – MaryBeth Skylis, 8 stycznia 2022

Ostatnio natknęłam się na sugestię na naszej stronie ParkinsonsDisease.net na Facebooku, która dała mi do myślenia.

Istnieje program, który ma pomóc pacjentom cierpiącym na chorobę Parkinsona w zwalczaniu objawów związanych z wokalnymi/głosowymi i fizycznymi zmianami w organizmie. Program Lee Silverman Voice Treatment (LSVT) zyskuje coraz większą popularność, ponieważ pacjenci z chorobą Parkinsona odkrywają jego zalety.

Mój tata zmaga się z utrzymaniem głośności swojego głosu. I chociaż nie uczestniczy w LSVT, myślę, że mógłby skorzystać z tego programu lub z programu, który jest do niego podobny.

Rozpoczęcie programu

Program wymaga skierowania przez lekarza. Ale ponieważ walka z postępującymi zmianami w ciele i głosie może być tak trudna, warto się o to zapytać.

LSVT ma obecnie 2 różne rodzaje programów, które pomagają pacjentom z chorobą Parkinsona w zwalczaniu objawów związanych z głosem i ciałem, obejmujących wiele problemów występujących w tej chorobie.

LSVT Loud (głośny)

LSVT Loud to program, który został zaprojektowany, aby zachęcić do asertywnej mowy u pacjentów, którzy zaczynają tracić swoją siłę głosu. Trenuje on pacjentów z chorobą Parkinsona, aby używali swojego głosu głośno. Jednak program ten nie tylko pomaga w mówieniu, ale również ma pozytywny wpływ na połykanie i kaszel u pacjentów z chorobą Parkinsona.

Mój tata wykorzystał niektóre strategie LSVT Loud podczas zajęć Rock Steady Boxing, co ułatwiło mu walkę z ciszą. Jestem ciekawa, jaki wpływ na innych mają programy takie jak LSVT Loud.

W chorobie, w której trudności z przełykaniem i kaszlem są niechlubnym objawem, każda ulga może przynieść ukojenie. LSVT Loud przynosi stałe rezultaty u pacjentów, którzy uczestniczą w ich programach.

LSVT Big (duży)

LSVT Big jest przeznaczony dla osób, u których występują małe i duże zmiany w zakresie zdolności motorycznych. W ten sam sposób, w jaki choroba Parkinsona zmniejsza siłę głosu u pacjentów, zmniejsza również ruchy.

LSVT Big ma na celu przeciwdziałanie degeneracji ruchów poprzez tworzenie dużych gestów. Może to pomóc pacjentom z chorobą Parkinsona w poruszaniu się i wykonywaniu codziennych zadań z większą pewnością siebie.

Chociaż przeprowadzono mniej badań dotyczących LSVT Big, pojawiające się dowody wskazują, że program ten może być tak samo pomocny jak LSVT Loud w zmniejszaniu typowych objawów choroby Parkinsona.

Strategią mojego taty w walce ze zmianami mięśniowymi jest rozciąganie się każdego ranka i uprawianie jakiegoś rodzaju ćwiczeń. Świetnie radzi sobie z tymi problemami. Jestem jednak ciekawa, czy program ukierunkowany specjalnie na chorobę Parkinsona może mieć większy wpływ.

Dodatkowe uwagi

Oba programy LSVT są dostosowane do każdego pacjenta, więc praktyka może się różnić między ludźmi. Ale to dobrze, ponieważ oznacza to, że Twoja rutyna powinna koncentrować się na Twoich osobistych doświadczeniach, a nie naśladować innych.

Podczas gdy programy LSVT zostały początkowo stworzone, aby pomóc pacjentom z chorobą Parkinsona, mogą być również pomocne dla innych osób, które zmagają się z zaburzeniami mowy lub ruchu. I wreszcie, chociaż specjaliści zachęcają zainteresowanych, aby zacząć jak najwcześniej, możesz zacząć w dowolnym momencie.

Poznawanie terapii logopedycznej

Zarówno dla opiekunów, jak i pacjentów, utrata siły głosu może być jednym z najbardziej frustrujących wyzwań związanych z chorobą Parkinsona. Trudności z komunikacją mogą sprawić, że codzienne zadania staną się trudniejsze.

Zauważyłam, że mój tata mówi rzadziej. Mogę sobie tylko wyobrazić, że nie cieszy go konieczność powtarzania się. Ale mam nadzieję, że istnieją programy, które mogą mu pomóc. A wraz z utratą siły mięśni połykających i kaszlących, możesz być bardziej podatny na ekstremalne wyzwania związane z chorobami.

Z tego powodu, zbadanie logopedii, programów LSVT lub alternatywnych możliwości może być pomocne w rozwiązaniu tych problemów. Nawet nauka zaczyna pokazywać pozytywne efekty świadomej pielęgnacji głosu.

A teraz ten drugi, może ciekawszy artykuł

Radykalna akceptacja wyzwań mojego życia

Autor – Marc Mitnick, 10 stycznia 2021

Stałem się radykałem w moich starszych latach! Przez wiele lat, powoli przyjmowałem radykalną akceptację, chociaż nie znałem jej nazwy. Radykalna akceptacja jest wtedy, gdy nie możesz naprawić rzeczy, które wydarzyły się w Twoim życiu, a które są niesprawiedliwe, ale możesz je kontrolować.

Według dr Marshy Linehan, psychologa i twórcy Dialektycznej Terapii Zachowania, “Radykalna akceptacja opiera się na porzuceniu iluzji kontroli oraz chęci zauważenia i zaakceptowania rzeczy takimi, jakimi są teraz, bez osądzania “

Moje życie wiele razy było kwestionowane przez katastrofalne inwazje, których nie mogłem zmienić. Za każdym razem starałem się je zaakceptować, co było trudnym procesem i niełatwym zadaniem.

Radzenie sobie z bolesnymi sytuacjami

Wyzwania zaczęły się od śmierci mojej córki w wieku 17 lat na dystrofię mięśniową. Kilka lat później, moja żona zmarła w wieku 53 lat na raka jajnika. Następnie, wiele lat później, to samo spotkało moją dziewczynę, która miała 57 lat, kiedy również zmarła na raka jajnika. Teraz, w wieku 71 lat, żyję z chorobą Parkinsona (PD).

W międzyczasie zacząłem uczęszczać do psychologa, który nauczył mnie, jak powstrzymać bolesne sytuacje przed przekształceniem się w długotrwałe cierpienie poprzez praktykowanie radykalnej akceptacji. Po dłuższym czasie, po tych życiowych wyznacznikach, nastąpiła radykalna akceptacja każdej tragedii, rozczarowania i niesprawiedliwości w życiu.

Nie zgadzam się z tym, co mnie spotkało, ale zaakceptowałem te sytuacje i żyłem dalej swoim życiem … nawet z PD! Radykalna akceptacja uwolniła moje serce od tych strasznych wydarzeń. Doświadczam pewnego rodzaju życzliwości dla samego siebie, która uwolniła mnie od cierpienia.

Akceptacja mojej diagnozy choroby Parkinsona

Radykalna akceptacja pomogła mi przestać doświadczać emocjonalnych reakcji z tych przeszłych wydarzeń, których nie mogłem naprawić i chciałem, aby nigdy się nie wydarzyły. W związku z tym, obecnie doświadczam wewnętrznego spokoju, który odczuwam do dzisiaj.

Nie mogę zmienić przeszłości ani mojej PD, ale mogę teraz spojrzeć na nią inaczej. Dlatego uwolniłem się od zaprzeczeń, strachu, goryczy i smutku z przeszłości, dzięki czemu mogę teraz zaakceptować karty, jakie rozdała mi PD.

Każdy dzień rozpoczynam pozytywnie nastawiony i podejmuję wszystkie wyzwania, jakie stawia przede mną choroba PD. Następnie nie oglądam się na przeszłość, gdyż zajmuję się tylko teraźniejszością. Co ważne, zaakceptowałem swoją chorobę, jestem szczęśliwszy i życzliwszy dla siebie.

Pogodzenie się z utratą

Radykalna akceptacja sprawia, że łatwiej jest mi zaakceptować moje życiowe przeszkody, bez uczucia przygnębienia czy niepokoju. Oznacza to, że mogę nie zgadzać się z życiowymi tragediami, ale akceptuję je jako prawdziwe wydarzenia, których doświadczyłem. Stopniowo ruszyłem do przodu.

Moja dzisiejsza mantra brzmi: “Mogę kontrolować tylko MOJĄ obecną chwilę w czasie”. Innymi słowy, nie mogę zmienić żadnej z moich historii. Nie ma żadnej korzyści w rozpamiętywaniu przeszłości.

Co więcej, nie rozumiem, dlaczego wszystkie moje straty z przeszłości miały miejsce, ale mogę teraz zaakceptować, że tak się stało i iść dalej z moim życiem.

Życie w chwili obecnej

Podsumowując, nie akceptując radykalnie swojej przeszłości, odmawiałem sobie poczucia radości z życia. Przez większość czasu byłem niespokojny i przygnębiony, doświadczałem niewiele szczęścia.

Życie w chwili obecnej z radykalną akceptacją i radzenie sobie z PD pozytywnie wpływa na to, jak przeżywam moje życie.

Nie mogę kontrolować tego, jak i dlaczego mam PD. Mogę jedynie zaakceptować to jako rzeczywistość …, ale nie zgadzam się, że to sprawiedliwe, że ktoś został nią dotknięty. Życie toczy się dalej.

A teraz mój mały komentarz. Czy sądzicie, że postawa tu pokazana przypomina tę, znaną z filmu “Król Lew”. Ależ tak. Na pewno przypominacie sobie dwa słowa wypowiadane przez zwierzaki Timona i Pumbę – HAKUNA MATATA.

Znaczenie tych słów- nie martw się, odrzuć przeszłość, zwłaszcza gdy jest negatywna. Tak to, poważne terapie psychologiczne mieszają się z równie fajnymi przesłaniami , nawet z filmów dla dzieci.

ŻYCZYMY DUŻO DOBRYCH CHWIL, POZYTYWNEGO NASTAWIENIA I OCZYWIŚCIE ZDROWIA.

Do kolejnego wpisu.

Categories:

Tags:

Comments are closed

Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni

UWAGA – ZMIANA ADRESU

Adres:
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
81-383 Gdynia

E-mail:
parkinson-gdynia@o2.pl

Tel:
+48 517 306 595

Darczyńców prosimy o wpłaty na cele statutowe na nr konta

38 1090 1102 0000 0001 0022 2050
Bank Santander Oddział w Gdyni

O witrynie

Może to być dobre miejsce, aby przedstawić siebie i swoją witrynę lub wymienić zaangażowane osoby.

Skip to content