Podczas wertowania stron internetowych natrafiłem na portal na Facebook`u traktujący wyłącznie o chorobie Parkinsona. Nazywa się w tłumaczeniu ” Wszystko o Parkinsonie”. Oto jego logo.

Skoro go znaleźliśmy, będziemy korzystać z wiedzy tam prezentowanej, a okazja nadarza się już teraz, ponieważ jest tam artykuł o nowej terapii. Można ją nazwać terapią światłem. Jest to kolejna nowinka w świecie badań nad chP. Kolejne światełko w tunelu, które być może ulży chorym w późniejszym stadium choroby w złagodzeniu pewnych objawów chorobowych. Od razu dodam, że chodzi o światło laserowe. Pozostałe szczegóły w artykule, do którego lektury jak zwykle namawiam.

Gwoli formalności, artykuł został zamieszczony także w pełniejszej wersji na portalu 9 NEWS, z którego go pobrałem.

Nowa nadzieja dla cierpiących na chorobę Parkinsona

Dla osób cierpiących na Parkinsona pojawiła się nowa nadzieja w postaci terapii światłem – badanie kliniczne wykazało poprawę objawów u uczestników. Naukowcy prowadzą obecnie nabór pacjentów do większego badania w Sydney, które, jak mają nadzieję, przyniesie podobne rezultaty.

Jednym z uczestników jest klasycznie wykształcona pianistka Chen Ong.

Po zdiagnozowaniu u niej dwa lata temu choroby Parkinsona, znów robi to, co kocha.

Pani Ong utrzymuje teraz drżenie na dystans z pomocą ręcznego światła laserowego.

“Nie było to natychmiastowe, ale w ciągu kilku tygodni zdałam sobie sprawę, że stałam się silniejsza, lepiej mówiłam, poprawiło się moje chodzenie, poprawił się mój sen” – powiedziała pani Ong.

“Zaczęłam znowu grać na pianinie do tego stopnia, że mój mąż powiedział „o, nie popełniasz już tylu błędów”, bo zaczął śpiewać razem z moją grą”.

Firma Symbyx, zajmująca się technologiami medycznymi, opracowała lasery klasy medycznej, a badania kliniczne przeprowadzone w Adelajdzie wykazały, że mobilność, poznanie, równowaga i drobne umiejętności motoryczne uległy znacznej poprawie u osób cierpiących na chorobę Parkinsona na okres do roku.

Niektórzy z nich odzyskali nawet zmysł węchu.

Światło podczerwone jest kierowane na żołądek, energetyzując komórki i zmniejszając stan zapalny.

Uważa się, że terapia poprawia mikrobiom w jelitach, co pomaga mózgowi produkować więcej dopaminy, która jest substancją chemiczną brakującą u osób cierpiących na Parkinsona.

Naukowiec z firmy Symbyx, dr Ann Liebert, powiedziała, że leczenie stanowi “ogromną różnicę” w życiu osób cierpiących na tę chorobę.

“Co mogą robić, jak mogą się socjalizować, jak mogą się poruszać i cieszyć się wszystkimi rzeczami w swoim życiu” – powiedziała dr Liebert.

Naukowcy prowadzą obecnie rekrutację do większej próby, która ma być prowadzona poza szpitalem , ale uczestnicy będą mogli także sami przeprowadzać leczenie w domu.

Nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona – leczenie to ma działać w połączeniu z innymi terapiami, takimi jak akupunktura, ćwiczenia i leki.

Jak widać Australia, kontynent na końcu świata, wcale nie odstaje od trendów wyznaczanych głównie przez amerykańskie i europejskie ośrodki badawcze. Stamtąd również może przyjść pewnego dnia coś nowego, skutecznego dla nas, chorych. OBY.

opracowanie tłumaczenia – Andrzej Kropidłowski

Categories:

Tags:

Comments are closed

Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni

UWAGA – ZMIANA ADRESU

Adres:
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
81-383 Gdynia

E-mail:
parkinson-gdynia@o2.pl

Tel:
+48 517 306 595

Darczyńców prosimy o wpłaty na cele statutowe na nr konta

38 1090 1102 0000 0001 0022 2050
Bank Santander Oddział w Gdyni

O witrynie

Może to być dobre miejsce, aby przedstawić siebie i swoją witrynę lub wymienić zaangażowane osoby.

Skip to content