Szanowni Czytelnicy
W ostatnich dniach pojawiły się na stronach Fundacji Michaela J. Foxa dwie interesujące pozycje. Obie traktujące o podsumowaniu tego roku w badaniach nad chorobą Parkinsona. Jedna to artykuł, druga to webinar z 18 listopada. Poniżej przedstawiam wyjątki mogące nas zainteresować, rzucające nieco więcej światła na to co się dzieje w badaniach na świecie. Niektóre akapity mogą wydać się niezrozumiałe z uwagi na medyczne słownictwo, ale proszę się nie przejmować. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto , jeśli nie teraz, to później pomoże w zrozumieniu. Okazja do tego pojawia się 4 grudnia, o czym na końcu postu.
PRZEGLĄD 2021 I CO DALEJ? GDZIE POTĘGA NAUKI SPOTYKA POTEGĘ SPOŁECZNOŚCI
ARTYKUŁ Z MJFF
Fundacja Michaela J. Foxa (MJFF) przeznacza filantropijny kapitał na obiecującą naukę w celu dostarczenia nowych metod leczenia i wyleczenia osób z chorobą Parkinsona (PD). Nawet w obliczu globalnej pandemii, rozmach badań nad chorobą Parkinsona nie ustaje – od mikroskopijnych odkryć w laboratoriach do tysięcy osób przyczyniających się do postępu w w znaczący sposób. Dzisiaj, siła i potęga nauki spotyka się z siłą społeczności.
Długo oczekiwana szczepionka na chorobę Parkinsona
Alfa-synukleiny: Poważna umowa pcha szczepionkę dalej w testach
Szczepionka na Parkinsona jest w fazie testów po zawarciu umowy pomiędzy dwoma firmami biotechnologicznymi, z których obie otrzymały fundusze z MJFF. Na ten program stawiane są duże zasoby finansowe. Terapia szczepionkowa pobudza naturalną odpowiedź immunologiczną organizmu do neutralizacji alfa-synukleiny poprzez użycie syntetycznego białka, aby wywołać przeciwciała (podobnie jak działa szczepionka przeciw grypie).
Alfa-synukleina jest kluczowym białkiem w chorobie Parkinsona, o którym wiadomo, że tworzy szkodliwe grudki w komórkach osób z chorobą, podobnie jak amyloid beta w chorobie Alzheimera. Przy wsparciu MJFF, austriacka firma biotechnologiczna AFFiRiS AG rozpoczęła najwcześniejsze próby szczepionki w 2012 roku.
Prace posunęły się znacznie do przodu w 2021 roku, kiedy to szwajcarska biotechnologiczna firma AC Immune przejęła portfolio AFFiRiS w transakcji o wartości 59 milionów dolarów. AC Immune przygotowuje się do rozpoczęcia badania II fazy na ludziach obecnie zoptymalizowanej szczepionki. To przekazanie (z mniejszej firmy do większej z większymi możliwościami i funduszami) jest podręcznikowym przykładem “strategii zmniejszania ryzyka” Fundacji. MJFF wspiera wczesne, czasem ryzykowne projekty, aby pomóc producentom leków przyciągnąć partnerów, którzy mogą prowadzić najbardziej obiecujące terapie przez większe, droższe badania. Fundacja przyznała ponad 5 milionów dolarów firmie AC Immune od 2015 roku na jej prace nad narzędziami pozwalającymi naukowcom na wizualizację alfa-synukleiny w żywym mózgu – coś, co nigdy wcześniej nie było możliwe w chorobie Parkinsona przed i okazało się przełomowe w chorobie Alzheimera.
Śledzenie choroby Parkinsona
Obrazowy znacznik jest długo poszukiwanym narzędziem do rozwoju leków. MJFF jest głównym fundatorem w wysiłkach mających na celu walidację znaczników dla alfa-synukleiny i innych celów.
Dlaczego:
Pomiar poziomu i lokalizacji białka w mózgu może pomóc naukowcom zrozumieć jego rolę w chorobie, śledzić progresję, ułatwić wybór ochotników do badań i ocenić skuteczność leku.
Kiedy:
Wspierany przez filantropa i prezesa Citadel, Kena Griffina, MJFF przyznał miliony trzem zespołom, które obecnie ścigają się w opracowywaniu substancji śledzących chorobę Parkinsona. Wyniki z najnowszych badań AC Immune spodziewane są w 2021 roku.
Co:
Historycznie, naukowcy polegali na badaniach pośmiertnych, aby zrozumieć rolę różnych białek w mózgu. Znaczniki obrazowe są przełomowymi narzędziami badawczymi, które pozwalają naukowcom na wizualizację białek w żywym mózgu.
W jaki sposób:
Mały, radioaktywny związek znacznika, wstrzykiwany w ramię, wędruje do mózgu i “przyczepia się” do docelowego białka. Następnie wykonuje się skanowanie mózgu, aby zmierzyć znacznik, a tym samym uwidocznić białko.
Badania nad genem LRRK2:
Postępy w toku
Mutacje w genie LRRK2 powodują niewielką ilość przypadków Parkinsona, ale zmiany biologiczne znalezione u tych osób dostarczają krytyczne wskazówki dla rozwoju lepszych metod leczenia PD, które przyniosłyby korzyści wszystkim z chorobą – genetyczna mutacja lub nie.
W 2020 r. dwóch głównych graczy w w opracowywaniu leków na Parkinsona – firma biotechnologiczna Denali z San Francisco i firma farmaceutyczna z Cambridge , Biogen – ogłosiło rozpoczęcie późnego etapu badań nad ich terapią skierowaną na białko LRRK2. Wyniki tego badania spodziewane są do końca 2021 roku. Dodatkowo, Biogen testuje oddzielne podejście ukierunkowane na tę samą ścieżkę o wysokim priorytecie.
LRRK2 został odkryty w 2004 roku i szybko stał się jednym z najważniejszych czynników zainteresowania Fundacji Michaela J. Foxa. (Jedno z pierwszych dużych badań nad LRRK2 zostało sfinansowane przez firmę farmaceutyczną Wyeth poprzez naszą Therapeutics Development Initiative w 2006 roku). Dzisiaj, gdy LRRK2 kontynuuje swój stały marsz w kierunku rynku, można powiedzieć, że cała dziedzina, jaka istnieje dzisiaj, mogła zostać osiągnięta jedynie dzięki kluczowym odkryciom finansowo umożliwionym przez MJFF.
Pozytywne wyniki
Faza III
Partner MJFF, firma Amneal Pharmaceuticals z New Jersey ogłosiła pozytywne wyniki fazy III ich karbidopy/lewodopy o przedłużonym uwalnianiu. Jest też o tym mowa w czasie webinaru.
Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu działały lepiej niż tabletki o natychmiastowym uwalnianiu w skracaniu czasu “wyłączenia OFF” u osób z zaawansowaną chorobą Parkinsona i fluktuacjami motorycznymi. Planują oni złożyć wniosek o rejestrację nowego leku.
Nowatorskie komórki macierzyste
Rozpoczyna się próba wszczepienia komórek dopaminowych stworzonych z zaprojektowanych komórek macierzystych. Rozpoczęła się w czerwcu 2021. MJFF sfinansowało oryginalne badania mające na celu stworzenie komórek dopaminowych – które są tracone w chorobie Parkinsona – z tego typu komórek macierzystych.
W 2021 roku MJFF przeznaczył prawie 11 milionów dolarów w grantach finansujących nowe podejścia do złagodzenia niektórych z najbardziej uciążliwych objawów choroby Parkinsona, w tym zaparcia, depresję, dyskinezy, zamrożenie chodu, problemy z mową, problemy ze snem i drżenie.
Rozwinięciem artykułu jest webinar, który odbył się 18 listopada. Jego tytuł: Kroki zbliżające nas do zatrzymania Parkinsona – przegląd badań.
Poniżej wybrane, najważniejsze dane o badaniach, ujmujące w zrozumiały sposób całość zagadnienia
W trakcie badań znajduje się obecnie ok. 170 terapii, w tym 30+ już w III fazie badań klinicznych
Ciekawym i obiecującym badaniem jest terapia Focused Ultrasound (skupione promieniowanie ultrasoniczne). Jest to nie-chirurgiczna metoda, w której atakujemy właściwe komórki promieniem ultrasonicznym. Jest ona ukierunkowana na walkę z objawami choroby, głównie zaparciami, sztywnością, dyskinezami,drżeniem, „przymrożeniami” w chodzie, zaburzeniami mowy. Ogólnie na badania w tym kierunku fundacja wydała 11 mln dolarów.
Trwają prace nad bardziej spersonalizowaną terapią DBS. Zmierzamy do przeniesienia obsługi, ustawiania parametrów ze szpitala do domu. Także obsługa mogłaby się odbywać zdalnie, np. za pomocą WiFi.
Trwają badania nad terapiami lekowymi na symptomy choroby, z naciskiem na skrócenie fazy OFF. Lewodopę będziemy zażywać rzadziej, będzie o rozszerzonej długości działania. Obecne leki będą modyfikowane.
Zwraca się uwagę na aspekty środowiskowe. Zanieczyszczenie powietrza, maksymalne eliminowanie pestycydów i ołowiu z naszego środowiska. To nasze kierunki działania.
Bardzo poważnie, z dużym wsparciem finansowym Fundacji, idą do przodu prace nad PPMI, czyli bio-markerami, znacznikami, które pokazują stan choroby. Chcemy mieć takie możliwości jak w przypadku badań krwi lub np. badań radiologicznych. Robimy więc np. teraz badanie krwi pod kątem cholesterolu. Wynik mówi nam czy jest dobrze, czy źle i jaki jest poziom tego stanu. Ta sama idea przyświeca badaczom w naszej chorobie. Znajdźmy taki sposób, aby nawet dowiedzieć się o chorobie, zanim ona się zacznie. To nasz CEL.
Okazuje się w badaniach, że w naturalnym oleju wytwarzanym prze naszą skórę również znajdują się proteiny, inne u chorych, inne u zdrowych. To byłaby prosta metoda detekcji choroby, może także jej stanu/poziomu.
Jakie wrażenia po lekturze? Niestety, nie ma na razie mowy o cudownym leku. Jeśli jednak na rynek będą wchodziły nowe terapie lekowe, ułatwiające codzienne życie oraz nowe metody walki z progresją, jak np. skupione promieniowanie ultrasoniczne, to i tak będzie nam łatwiej żyć.
Wszystko, co wydaje się Państwu niejasne, wymagające wyjaśnień i dyskusji, proszę zanotować i poruszyć to podczas zbliżającej się konferencji/spotkania z neurologiem, dr M. Schinwelskim, dnia 4 grudnia o 10.00, zdalnie.
Dziękuję Państwu za uwagę i samych dobrych dni życzę.
Comments are closed