Zanim o artykule, chciałbym usprawiedliwić się z dłuższej nieobecności. Od końca listopada aż do teraz byłem zajęty przeprowadzką na nowe mieszkanie. Gdzie? To wie dość sporo osób z naszego grona, a z różnych powodów niekoniecznie muszę o tym tutaj pisać. Jesteśmy praktycznie urządzeni, a pozostałe detale i drobiazgi są z nami zawsze do codziennego zajmowania się nimi.

Wracamy więc do pracy. Dziś kolejny artykuł ze znanego portalu ParkinsonsDisease.net. Może nie ma w nim rewolucyjnych i spektakularnych (o, jak ja lubię to słowo ) odkryć , ale warto wiedzieć coś i na ten temat. Ja akurat tego związku, jak w tytule postu, za bardzo nie kojarzyłem. Zapraszam jak zwykle do krótkiej lektury.

Może po czwartku będę mieć dla Was ciekawsze wieści z Fundacji MJJ Foxa. Trochę cierpliwości.

DUŻO DOBREGO ŻYCZĘ, POMIMO WSZYSTKO

Co powiedziałeś? Nie słyszę cię!

napisał Marc Mitnick, 29 października, 2021

“Ślepota odcina nas od rzeczy, ale głuchota odcina nas od ludzi”. – Helen Keller

Zgadzam się ze stwierdzeniem Helen Keller, że pogorszenie słuchu odcina nas od możliwości komunikowania się z innymi i rozumienia języka mówionego.

Po zdiagnozowaniu u mnie choroby Parkinsona (PD), stopniowo zaczęłem tracić słuch. Kiedy oglądałem telewizję, musiałem zwiększać głośność. Nie mogłem zrozumieć, co mówi się w sytuacjach grupowych w restauracjach lub w kinach

Ponadto, gdy rozmawialiśmy z żoną, jej głos był przytłumiony. Musiałem powtarzać to, co mówiła, powoli, głośnym głosem. Czy moje pogarszające się zdolności słyszenia były spowodowane chorobą Parkinsona?

Ubytek słuchu a choroba Parkinsona

Jako logopeda, w mojej praktyce leczyłem wiele osób z chorobą Parkinsona. Wiele z nich miało problemy ze słuchem. To doprowadziło mnie do badań nad związkiem między chorobą Parkinsona, niedoborem dopaminy i ubytkiem słuchu.

Badania te skierowały mnie na badania przeprowadzone przez tajwański zespół badawczy. Stwierdzili oni, że częstość występowania choroby Parkinsona w grupie osób z ubytkiem słuchu była 1,77-krotnie wyższa niż w grupie osób bez ubytku słuchu.

Rola dopaminy

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem – substancją chemiczną występującą w organizmie. Spośród wielu funkcji dopaminy, jest ona związana z mózgowym systemem motywacji i nagradzania. Ponadto pomaga regulować nastrój, sen i procesy poznawcze.

Dopamina pomaga również chronić ślimak – narząd zmysłów biorący udział w procesie słyszenia. Jednak spadek poziomu dopaminy może prowadzić do uszkodzenia ślimaka, co może powodować zaburzenia funkcji słuchu lub jego utratę.

Uszkodzenie ucha wewnętrznego

Uszkodzenia w uchu wewnętrznym mogą prowadzić do odbiorczego ubytku słuchu (SNHL). SNHL może powodować, że delikatniejsze dźwięki stają się trudniejsze do usłyszenia, a głośne dźwięki mogą być niewyraźne lub stłumione.

Niestety, leki lub operacja często nie są w stanie rozwiązać tego problemu. Pomocne mogą być jednak aparaty słuchowe. Lekarz laryngolog może zbadać Twój słuch i zalecić odpowiednie leczenie ubytku słuchu.

Wykonane na zamówienie aparaty słuchowe są osobiście dopasowywane i programowane. Również audiolog może zbadać Twój słuch i przepisać odpowiednie rozwiązanie.

Implanty ślimakowe

Inną metodą leczenia SNHL są implanty ślimakowe. Implant ślimakowy jest urządzeniem elektronicznym, które stymuluje nerw słuchowy. Dzięki temu osoby z poważnymi wadami słuchu mogą odbierać dźwięki.

Rozważ umówienie się na wizytę u laryngologa lub audiologa w celu dokładnej oceny ubytku słuchu. Mogą oni profesjonalnie zbadać Twój słuch i omówić możliwości ewentualnego rozwiązania problemów ze słuchem.

Terapia mowy może pomóc

Następnie patolog mowy może rozpocząć terapię słuchu (rehabilitację słuchową). Terapia słuchu jest stosowana w celu poprawy mowy i komunikacji osób z ubytkiem słuchu.

Elementami tego typu terapii mogą być aparaty słuchowe lub orientacja ślimakowa, strategie słuchowe, czytanie mowy (dawniej czytanie z ruchu warg) oraz trening słuchowy.

Podsumowując, badania sugerują, że ubytek dopaminy może obniżać zdolność słyszenia, gdy uszkodzony jest ślimak. Poprzez poprawę słuchu za pomocą strategii kompensacyjnych, osoby z chorobą Parkinsona mogą mówić i słyszeć lepiej we wszystkich obszarach rozmowy.

tłumaczenie opracował Andrzej Kropidłowski

Categories:

Tags:

Comments are closed

Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni

UWAGA – ZMIANA ADRESU

Adres:
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
81-383 Gdynia

E-mail:
parkinson-gdynia@o2.pl

Tel:
+48 517 306 595

Darczyńców prosimy o wpłaty na cele statutowe na nr konta

38 1090 1102 0000 0001 0022 2050
Bank Santander Oddział w Gdyni

O witrynie

Może to być dobre miejsce, aby przedstawić siebie i swoją witrynę lub wymienić zaangażowane osoby.

Skip to content