Trwa sezon wakacyjny, więc nie publikujemy zbyt wielu postów, aby dać nam wszystkim czas na przebywanie na świeżym powietrzu, w dłuższym kontakcie z rodziną, może gdzieś na wyjeździe. Poniższy artykuł, kolejny z portalu ParkinsonsDisease.net traktuje o dbałości o samego siebie. Brzmi egoistycznie, ale tak naprawdę wszystko ukierunkowane jest na osiągnięcie najlepszego stanu zdrowia, w tym psychicznego i przeciwstawienie się chorobie. Kto jak nie my, chorzy, są zainteresowani poprawą naszego losu, nic nie umniejszając naszym bliskim.
Zachęcamy do lektury.
Dbałość o siebie nie jest luksusem, ale koniecznością
autor: Karl Robb
Samoopieka w przypadku osoby z chorobą Parkinsona (PD) nie jest pobłażliwa ani egoistyczna. Samoopieka dotyczy zachowania, długowieczności, robienia większości tego, co chce się robić i pomagania sobie w byciu najlepszym.
Bycie sobą w pełni może wymagać przedkładania własnych potrzeb nad inne postrzegane priorytety. To, co kiedyś było bardzo ważne, teraz może wydawać się mniej pilne w kontekście utrzymania własnego zdrowia. Podjęcie decyzji o poświęceniu się swojemu zdrowiu i dbaniu o siebie jest właśnie tym wyborem.
Choroba Parkinsona to praca na pełen etat
Od trzech lat uczęszczam na zajęcia Rock Steady Boxing trzy razy w tygodniu (obecnie online), a od Covid-19 codziennie rano ćwiczę głos, aby poprawić jakość mojej mowy, korzystając z ćwiczeń online w ramach projektu Parkinson Voice Project. Moje ciało stało się silniejsze, a także mój głos i połykanie są silniejsze.
Mając chorobę Parkinsona przez ponad 30 lat, mogę z przekonaniem przyznać, że przez większość dni choroba ta jest pracą na pełen etat. Wymaga czasu, badań i ostrożnego zarządzania. Utrzymywanie aktywności, zarówno fizycznej jak i umysłowej, jest kluczem do utrzymania siły i równowagi. Istnieją mocne dowody na to, że ćwiczenia mogą nawet złagodzić niektóre objawy.
Poznanie samego siebie wymaga refleksji i wielu godzin intensywnego patrzenia w głąb siebie. Jeśli ktoś nie mieszka z tobą na co dzień, prawdopodobnie ci członkowie rodziny i przyjaciele, którzy uważają, że znają cię najlepiej, tak naprawdę nie znają cię wcale.
Jeśli inni polegają na tobie, a ty polegasz na innych, nie ma argumentu, że dbałość o siebie powinna być priorytetem. Oczywiście, poświęcenie się budowaniu i utrzymaniu silnego umysłu, ciała i ducha jest niezbędne. Robienie tego, co możesz, póki możesz, jest ważne dla każdego z chorobą lub bez niej.
Informuj o swoich potrzebach
Naszym obowiązkiem jest pomóc tym, którzy są najbliżej, zrozumieć zobowiązanie, które podejmujemy wobec siebie, nie z ego, ale z czystej konieczności. W przeciwieństwie do wszystkich innych, osoby z PD muszą zachować czujność i gotowość do przeciwdziałania wszelkim oznakom postępu choroby lub skutkom ubocznym przyjmowania leków.
Nie wszyscy mogą z wyboru porzucić lub zmienić zawód. Odejście od pracy lub stresującego trybu życia w celu skupienia się na zmianach, przez które przechodzimy, może nie być możliwe. Dokonanie pewnych zmian w naszym życiu może nie być finansowo wygodne, właśnie teraz.
Poświęcenie czasu dla siebie, choć może wydawać się luksusem inwestowanie w swoje dobre samopoczucie, pomaga nie tylko tobie. Poświęcenie się swojemu stanowi zdrowia przynosi korzyści nie tylko tobie, ale także tym, których kochasz.
Informuj innych o swoim stanie zdrowia
Gdzieś po drodze, umiejętności komunikacyjne mogą stać się wyzwaniem i mogą przeszkadzać w jasnym wyrażaniu naszego przesłania. Wyzwania związane z mową i zapamiętywaniem słów stają na przeszkodzie. Większość ludzi, którzy nie mieszkają na co dzień w domu z osobą chorą, może mieć trudności ze zrozumieniem tego, co Państwo przeżywają.
Oczekiwanie, że osoby niebędące parkinsonianami zrozumieją i zidentyfikują Pana/Pani unikalne objawy choroby Parkinsona (a każdy z nas jest inny) może stanowić wyzwanie. Im lepiej potrafi Pan/Pani przekazać swoje odczucia, tym bardziej może Pan/Pani pomóc osobom z otoczenia zrozumieć, czego Pan/Pani doświadcza.
Edukacja siebie i innych na temat tego, czym jest choroba Parkinsona i jak wpływa na Państwa, pozwala niewtajemniczonym na wniknięcie w nasz tajemniczy, mały świat.
tłumaczenie opracował Andrzej Kropidłowski
Comments are closed