To drugi zapowiedziany artykuł z portalu PD.net

Dotyczy wstydu. Nie jesteśmy w większości specjalistami psychologii, więc bazujemy na wiedzy teoretycznej i normalnej praktyce życiowej. Z nich wiemy, że takie zjawisko istnieje, tym bardziej w chorobie, której objawy są widoczne z zewnątrz. Wolny chód, szuranie nogami, trzęsące się ręce lub całe ciało (ruchy mimowolne/dyskinezy) dla wielu osób mogą i stanowią (oby w niewielkiej części) powód do drwin, może poniżenia, a na pewno stygmatyzacji.

Jak to przeżyć? Metod jest wiele, w tym porady zaufanych osób z otoczenia/rodziny, konsultacje psychologiczne, praca nad samym sobą (chyba najtrudniejsze). W tym artykule zobaczycie Państwo punkt widzenia autorki artykułu Pani Gretchen Rosswurm. Uważamy, że coś z tego artykułu można wynieść dla siebie, może choć jedno zdanie, myśl, koncepcję. Tego życzymy. POWODZENIA.

A teraz artykuł i jego oryginalna strona tytułowa.

Nigdy więcej wstydu z chorobą Parkinsona

Odkąd zdiagnozowano u mnie chorobę Parkinsona w 2017 roku, przytłaczają mnie uczucia dotyczące mojego zdrowia i przyszłości. Ze wszystkich emocji, jakich doświadczyłem w chorobie Parkinsona, wstyd jest najgorszy.

Kiedy jestem w stanie wstydu, czuję się odpowiedzialna za moją chorobę. Jestem smutna i często bardzo niespokojna. Mam niepokojące myśli. Czuję się nieważna dla mojej rodziny, wierząc, że nie jestem już w stanie robić tego, co kocham i że jestem ciężarem dla wszystkich. Wstyd mi, że nie jestem już „normalna” i nigdy nie będę.

Zrozumieć wstyd

Jako osoba z chorobą Parkinsona (PwP) chciałam lepiej zrozumieć wstyd i jak go przezwyciężyć. Znalazłam artykuł w „Journal of Parkinson’s Disease”, który dotyczy wstydu i jego wpływu na PwP.

Journal of Parkinson’s Disease potwierdził niewypowiedziane uczucia, jakich doświadcza PwP: „Wstyd to samoświadoma emocja naznaczona intensywnie negatywną samooceną. . . Wstyd może być źródłem emocjonalnego niepokoju prowadzącego do wycofania społecznego i depresji, z negatywnym  wpływem  na jakość życia”. 

W artykule wyjaśniono również, że wstyd w chorobie Parkinsona może pochodzić z wielu źródeł. PwP może odczuwać wstyd z powodu objawów , których doświadcza, utraty samodzielności lub negatywnych zmian, przez które przechodzi jego ciało.

Nauka życia bez tego

Chciałam dowiedzieć się, jak PwP może żyć bez wstydu. Sięgnęłam do pracy dr Brené Brown`a, profesora badań, który ma 20-letnie doświadczenie w badaniu odwagi, wrażliwości, wstydu i empatii.

Jej badania pokazują że: wstyd może kwitnąć tylko w środowisku tajemnicy, ciszy i osądu. PwP nie musi żyć ze wstydem, ale przezwyciężenie go wymaga odwagi.

Wskazówki, jak pokonać wstyd

  1. Mów do siebie tak, jakbyś rozmawiał z kimś, kogo kochasz.
  2. Skontaktuj się z kimś, komu ufasz i podziel się swoimi obawami, sytuacją lub strachem. Nie pozwól, aby nasiliło się uczucie wstydu.
  3. Opowiedz swoją historię ludziom, z którymi czujesz się bezpiecznie. Być może przyjaciel, doradca lub członek twojej wiary religijnej.
  4. Wypróbuj terapię opartą na współczuciu lub terapię opartą na rozmowie.
  5. Poznaj wyzwalacze oparte na wstydzie i opracuj plan, jak je zablokować, zanim wstyd się zakorzeni. Jednym z moich wyzwalaczy wstydu jest pytanie, dlaczego nie pracuję. To może mnie zniechęcić, jeśli nie wyprzedzę tego. Teraz mam plan. Mówię: „Pracuję w domu i naprawdę mi się to podoba”. Koniec dyskusji.
  6. Szukaj działań, które wzmacniają pozytywne uczucia
  7. Zostań wolontariuszem Fundacji Parkinsona lub swojej ulubionej organizacji non-profit.
  8. Znajdź grupę wsparcia.  Niektóre opcje obejmują: Amerykańskie Stowarzyszenie Choroby Parkinsona, Fundacja Parkinsona oraz Choroba i Sojusz Ruchu Parkinsona

Od czasu mojej diagnozy cień wstydu nigdy nie był daleko. Już nie. Dziś zachęcam nas, byśmy uwierzyli w naszą godność i podzielili się tym ze wszystkimi PwP.

tłumaczenie opracował : Andrzej Kropidłowski

Categories:

Tags:

Comments are closed

Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni

UWAGA – ZMIANA ADRESU

Adres:
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
81-383 Gdynia

E-mail:
parkinson-gdynia@o2.pl

Tel:
+48 517 306 595

Darczyńców prosimy o wpłaty na cele statutowe na nr konta

38 1090 1102 0000 0001 0022 2050
Bank Santander Oddział w Gdyni

O witrynie

Może to być dobre miejsce, aby przedstawić siebie i swoją witrynę lub wymienić zaangażowane osoby.

Skip to content