W materiałach publikowanych ostatnio przez Fundację MJ.Foxa naszą uwagę zwrócił artykuł dr Dolhun z dnia 29 maja br. na temat stresu. Temat wydaje się być interesujący nie tylko dla osób z chor.P, ale także dla innych, w tym np. naszych opiekunów, ale i rodzin, znajomych itd.

Rachel Dolhun, MD, jest specjalistą zaburzeń ruchu i wiceprezesem zarządu ds. komunikacji medycznej w MJFF. Oto artykuł:

Czujesz się zestresowany? Nie jesteś sam. Wielu z nas, zarówno z chorobą Parkinsona, jak i bez, odczuwa skutki pandemii: praca zdalna, pomaganie dzieciom w nauce w domu i brakujące osobiste wizyty u naszych bliskich. A ludzie z chorobą Parkinsona mogą czuć więcej stresu niż inni, zgodnie z ankietą Fox Inside ,przeprowadzoną w przez MJFF. Wyniki, opublikowane w Nature, również pokazują, że ten stres pogarsza objawy motoryczne i niemotoryczne, zwłaszcza drżenie i niepokój.

Aby sobie poradzić, większość używa ćwiczeń fizycznych, podczas gdy inni słuchają muzyki, czytają lub modlą się.

Uważność i świadomość to kolejny sposób na złagodzenie objawów, poprawę jakości życia, a może nawet przyczyniają się do pozytywnych zmian w mózgu.

Współzałożyciel ESPN, adwokat i członek Rady Pacjentów MJFF, Bill Rasmussen, który mieszkał z chorym na PD od 2013 roku mówi: „Myślę, że jeśli jesteś aktywną osobą, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, to pomaga to w chorobie i może przedłużyć dobry czas twojego życia ”.

Oto kilka sposobów, aby być uważnym i świadomym:

Rozejrzyj się wokół.

Poświęć chwilę, aby się zatrzymać i naprawdę chłonąć okolicę i świat, który widzisz. Co widzisz, słyszysz, czujesz, może nawet jakiś zapach czy smak?

Wykonuj uważnie ćwiczenia.

Różnorodne ćwiczenia mogą zmniejszyć objawy i potencjalnie nawet spowolnić postęp choroby. Niektóre zajęcia, takie jak joga, Tai Chi i Pilates, łączą aktywność fizyczną i oddech , co może być szczególnie pomocne w łagodzeniu stresu. Zajęcia online i aplikacje w smartfonie oferują ćwiczenia dla osób w każdym wieku i poziomie umiejętności.

Wybierz jedną lub dwie praktyki, rób je regularnie przez kilka dni lub tygodni i zobacz, jak się czujesz. Jeśli twój stres i inne objawy pozostały bez zmian, eksperymentuj z innymi, aż znajdziesz najlepsze rozwiązanie dla siebie.

„Dla mnie nie ma to głębokiego znaczenia; to może po prostu być przyjemnym doświadczeniem, które pomoże mi poczuć się trochę lepiej lub okazywaniem wdzięczności rodzinie i innym znajomym ”- mówi Dan Kinel, u którego zdiagnozowano  chor. P w 2013 roku. „Proste rzeczy są często najbardziej satysfakcjonujące. Obecność w w takiej chwili będąc samemu lub może z innymi, którzy są tam ze mną jest niesamowicie potężna ”.

Skoncentruj się na oddechu.

Przez cały dzień (zwłaszcza gdy jesteś zestresowany), zatrzymaj się na kilka sekund lub minut aby zwrócić uwagę na oddychanie. Możesz liczyć podczas wdechów i wydechów kładąc jednocześnie jedną rękę na brzuchu/przepona a drugą na klatce piersiowej, aby poczuć ich wznoszenie i opadanie. Lub po prostu usiądź cicho i zwróć uwagę jak czuje się twoje ciało.

Napisz listę wdzięczności.

Codziennie (najlepiej przed sprawdzeniem poczty lub telefonu), napisz listę od trzech do pięciu rzeczy lub osób, za które jesteś wdzięczny i dlaczego. Bądź dokładny. Może to stworzyć pozytywną ramę umysłu , gdy poruszasz się w ciągu dnia (i życiu w ogóle). Jak mówi Michael J. Fox: „Dzięki wdzięczności optymizm jest trwały”.

Medytuj.

Wiele rodzajów medytacji można wykonać w pięciu minut lub mniej. Mogą sprawić, że będziesz się skupiać na oddechu, budować uczucia miłości i współczucia wobec siebie i innych lub powtarzać wzmacniające mantry/afirmacje. Możesz nawet medytować podczas spaceru, picia kawy lub zmywania naczyń. (Wiele kursów online i aplikacji smartfonów oferuje darmowe lub tanie medytacje)

Informacje medyczne zawarte w tym biuletynie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Michael J. FoxFoundation of Parkinson’s Research prowadzi politykę powstrzymywania się od popierania, popierania lub promowania jakiejkolwiek terapii lekowej, przebiegu leczenia lub określonej firmy lub instytucji. Ważne jest, aby decyzje dotyczące opieki i leczenia związane z chorobą Parkinsona były konsultowane z lekarzem lub innym wykwalifikowanym personelem medycznym.

tłumaczenie opracował Andrzej Kropidłowski

Categories:

Tags:

Comments are closed

Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni

UWAGA – ZMIANA ADRESU

Adres:
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
81-383 Gdynia

E-mail:
parkinson-gdynia@o2.pl

Tel:
+48 517 306 595

Darczyńców prosimy o wpłaty na cele statutowe na nr konta

38 1090 1102 0000 0001 0022 2050
Bank Santander Oddział w Gdyni

O witrynie

Może to być dobre miejsce, aby przedstawić siebie i swoją witrynę lub wymienić zaangażowane osoby.

Skip to content