Przedstawiamy kolejny artykuł portalu ParkinsonsDisease.net, tym razem poświęcony snom.

Wielu z nas ma z tym tematem problem. Albo nie można zasnąć, albo sen jest przerywany, albo wstajemy zbyt wcześnie z ptakami, czyli np. o czwartej o świcie. A może w ogóle nie śpimy , prowadząc wtedy w nocy ożywioną działalność telefoniczno-mailową lub na forach społecznościowych. Znamy takie osoby, czyż nie?

Ten artykuł nie odkrywa nowych prawd, ale może coś wpadnie Wam w oko, co pomoże choćby nieco poprawić jakość snu i nie uszkodzić partnera obok w łóżku (jeśli się go ma). Oto artykuł:

Choroba Parkinsona atakuje neurony w mózgu, które uwalniają cząsteczkę zwaną dopaminą. Dopamina pomaga regulować nasze ruchy, emocje i sen. Uszkodzenie tych neuronów może wpłynąć na funkcje motoryczne, sposób myślenia i sen.

Ponad 75 procent osób żyjących z chorobą Parkinsona zgłasza problemy ze snem. Istnieje wiele odmian, ale typowe problemy to przerwany sen i żywe sny. Ta trudność ze snem może również wpływać na funkcjonowanie w ciągu dnia. Osoby z chorobą Parkinsona często zgłaszają nadmierną senność w ciągu dnia

Co powoduje żywe sny?

Żywe sny są częstym objawem choroby Parkinsona. Jak wszystkie sny, te mogą być przyjemne, dziwne, a nawet przerażające. Mogą również denerwować lub zakłócać sen.

Większość snów ma miejsce podczas snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM), chociaż niektóre mogą wystąpić podczas snu innego niż REM. Sny podczas snu REM są często bardziej żywe. W tym czasie mózg wysyła sygnały do ​​ciała, aby utrzymać mięśnie w bezruchu. Daje to pewność, że nie działasz „poza” snem.

Dopamina to bardzo ważna cząsteczka, która działa w całym mózgu. Eksperci uważają, że uszkodzenie komórek mózgowych, które uwalniają dopaminę, może wystąpić w obszarach mózgu kontrolujących sen. Uważa się, że uszkodzenie tych obszarów powoduje żywe sny. Inne czynniki, które sprawiają, że żywe sny są bardziej prawdopodobne, to:

  • Przerwany lub fragmentaryczny sen: Budzenie się podczas snu lub zaraz po nim może ułatwić jego zapamiętanie. Zepsuty sen to także kolejny objaw choroby Parkinsona, który może wyjaśniać ten związek.
  • Stres: Badania wykazały, że stres w ciągu dnia może powodować nieprzyjemne i denerwujące  sny. Te są często bardziej zapadające w pamięć.
  • Leki: Niektóre leki mogą przerywać sen lub wywoływać żywe sny. Naukowcy uważają, że leki na chorobę Parkinsona mogą to zrobić, ponieważ zwiększają ilość dopaminy. Dopamina może pomóc złagodzić objawy, ale może również działać na obszary mózgu odpowiedzialne za sny.

Czy są opcje leczenia?

Żywe sny są na ogół normalne i nie są kłopotliwe. Jednak niektórzy ludzie uważają, że żywe sny przeszkadzają lub utrudniają zasypianie. Wiele osób zgłasza, że ​​problemy ze snem wpływają na ich codzienne życie. Zaburzenia snu są również związane z depresją i niską jakością życia. Poprawa snu może znacznie przyczynić się do poprawy tych problemów

Melatonina to cząsteczka, którą mózg wytwarza w sposób naturalny. Pomaga regulować cykl snu i czuwania. Można go znaleźć w większości aptek i sklepów bez recepty. Niektórzy ludzie odkryli, że nocne przyjmowanie melatoniny zmniejsza ilość ich snów i pomaga im zasnąć.

Innym lekiem na receptę, który może pomóc w snach, jest Klonopin © (klonazepam). To długo działający środek uspokajający. Nie powoduje natychmiastowego zasypiania. Działa raczej łagodniej, pomagając regulować sen.

Co ja mogę zrobić, aby poprawić sen?

Ludzie różnie reagują na różne leki. Środki uspokajające mogą nie być najlepszym wyborem dla każdego. Niezależnie od tego, czy bierzesz, czy nie bierzesz medykamentów, aby zredukować żywe sny, pomocna może być poprawa higieny snu.

Higiena snu odnosi się do zachowań związanych ze snem. Ustawienie się na najlepszy sen, jaki możesz mieć, może zmniejszyć prawdopodobieństwo żywych snów. Może również zmniejszyć nadmierną senność w ciągu dnia. Oto kilka wskazówek:

1/ Przestrzegaj regularnego harmonogramu snu. Najlepiej spać od 7 do 8 godzin na dobę. Pomocne jest również budzenie się i zasypianie o tej samej porze każdej nocy. Pomaga to mózgowi w dostosowaniu się do harmonogramu.

2/ Postaraj się, aby twoje łóżko było tylko miejscem do spania i intymności. Inne czynności, takie jak czytanie lub oglądanie telewizji, powinny odbywać się w innych pokojach.

3/ Drzemanie w ciągu dnia może być pomocne, jeśli odczuwasz nadmierną senność w ciągu dnia. Jednak drzemki dłuższe niż 30 minut mogą utrudniać przespanie całej nocy.

4/ Nasze mózgi reagują na ilość światła, które widzimy w ciągu dnia, zwłaszcza na światło dzienne. Spędzaj jak najwięcej czasu w świetle dziennym. Następnie upewnij się, że w sypialni jest ciemno, kiedy idziesz spać. Może to pomóc w regulacji snu.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadczasz żywych snów, które są denerwujące lub zakłócają jakość Twojego życia, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwościach leczenia.

tłumaczenie opracował Andrzej Kropidłowski

Categories:

Tags:

Comments are closed

Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni

UWAGA – ZMIANA ADRESU

Adres:
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
81-383 Gdynia

E-mail:
parkinson-gdynia@o2.pl

Tel:
+48 517 306 595

Darczyńców prosimy o wpłaty na cele statutowe na nr konta

38 1090 1102 0000 0001 0022 2050
Bank Santander Oddział w Gdyni

O witrynie

Może to być dobre miejsce, aby przedstawić siebie i swoją witrynę lub wymienić zaangażowane osoby.

Skip to content