Dnia 18 marca odbyło się kolejne spotkanie-webinar z Fundacji M.J. Foxa, tym razem poświęcone zaburzeniom poznawczym, czyli problemom z pamięcią i myśleniem. Spotkanie prowadziła Pani Rachel Dolhun, neurolog, wiceprezydent ds. komunikacji medycznej.

Problemy z pamięcią wynikają z normalnego starzenia lub/oraz z choroby, czy to naszej Parkinsona, czy też bardziej nawet Alzheimera. Na początku da się z tym żyć, gdy tylko zapomnimy jakiegoś nazwiska lub artykułu do kupienia. Poprzez średnie upośledzenie poznawcze dochodzimy do demencji, gdy zakłócone są codzienne czynności życiowe, kontakty międzyludzkie, praca, jazda samochodem. Nie ma wyraźnych granic między stadiami zaawansowania tego problemu.

Rady, w pewnym sensie rehabilitacja, dla zaburzeń poznawczych:

  • Aktywność, ćwiczenia fizyczne – dla wielu ważne przy zaburzeniach motorycznych, ale jednak też dla zdrowia psychicznego
  • Dieta
  • Sen
  • Gry umysłowe – krzyżówki, gry planszowe, puzzle, inne
  • Interakcje z innymi osobami – spotkania zdalne (w dobie pandemii), nauka języków. rozmowy w domu
  • Regularne wizyty u lekarza, weryfikowanie lekarstw

Prelegenci podkreślali wagę określenia – być otwartym na świat, nie zamykać się, być cierpliwym. Doskonale rozumiemy o co tutaj chodzi, ciężko tylko bywa z wdrożeniem.

Okazuje się, że nie bez znaczenia jest tutaj także akcja – mieć plan na przyszłość. Żyć tym, widzieć nowe etapy życia. Przykłady? Zapiszę się w przyszłym miesiącu na kurs komputerowy, lub kurs j. obcego.  Dostępne możliwości typu internet, a w nim YouTube, dają nieograniczone pola do bycia aktywnym.

Można tu przypomnieć nasze spotkania w ramach Akademii Pamięci lub z naszą Panią psycholog, p. Mielnik, nastawione właśnie na ćwiczenie umysłu.

Oczywiście, każdy pacjent jest inny i żyje w innych uwarunkowaniach. Wszystko należy wziąć pod uwagę, bo może ktoś nie ma dostępu do internetu.

Podkreślono także znaczenie zasady – im pacjent starszy i długo chorujący na PD, tym bardziej problemy poznawcze będą dominować oraz będą trudniejsze do „wyleczenia”.

Tak więc, życzymy Państwu chęci i wytrwałości w realizacji ww akcji, nie tylko gdy te problemy przyjdą, ale zawsze. W końcu ludzie zdrowi też ćwiczą, stosują gry umysłowe i rozmawiają. Czyż nie?

Categories:

Tags:

Comments are closed

Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni

UWAGA – ZMIANA ADRESU

Adres:
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
81-383 Gdynia

E-mail:
parkinson-gdynia@o2.pl

Tel:
+48 517 306 595

Darczyńców prosimy o wpłaty na cele statutowe na nr konta

38 1090 1102 0000 0001 0022 2050
Bank Santander Oddział w Gdyni

O witrynie

Może to być dobre miejsce, aby przedstawić siebie i swoją witrynę lub wymienić zaangażowane osoby.

Skip to content