Często czytamy nowe artykuły o chorobie Parkinsona (PD), które identyfikują jedno z wielu pozamotorycznych powikłań tej choroby. Po pierwszym usłyszeniu diagnozy Parkinsona myślisz o drżeniach, sztywności i trudnościach z chodzeniem. Ostatnio dostępnych jest więcej informacji na temat problemów niemotorycznych, takich jak zmiany nastroju i zachowania, problemy sensoryczne, takie jak utrata węchu i problemy ze słuchem. Teraz coraz więcej wiadomo na temat komplikacji wzroku.
Problemy ze wzrokiem w chorobie Parkinsona mogą obejmować suche oczy i niewyraźne widzenie, trudności w kontrolowaniu ruchów oczu, niemożność otwarcia powiek i zwiększone prawdopodobieństwo halucynacji. PD może powodować problemy z oczami lub powiekami, podobnie jak skutki uboczne leków stosowanych w leczeniu tej choroby. Niepowiązane choroby oczu i postępujący wiek mogą również prowadzić do problemów z oczami i powiekami.
Nagłe zmiany wzroku należy natychmiast zgłosić lekarzowi, ponieważ podobnie jak w przypadku innych objawów choroby Parkinsona, większość powiązanych objawów wymaga czasu. Chorobę, zmianę lub zaprzestanie przyjmowania leków lub inne okoliczności, które pojawiają się szybko, często można równie szybko rozwiązać, szukając pomocy medycznej.
Dlaczego choroba Parkinsona wpływa na oczy?
Choroba Parkinsona charakteryzuje się utratą komórek wytwarzających dopaminę w części istoty czarnej mózgu. Zmniejszenie dopaminy może wpływać na korę wzrokową. Więc choroba Parkinsona może upośledzać ruchliwość oczu, podobnie jak kończyn. Istnieje kilka rodzajów zaburzeń widzenia, których mogą doświadczać osoby z chorobą Parkinsona. Wiele osób, które doświadczają zmian w widzeniu lub mechanice oka, szuka porady u neuro okulisty, osoby specjalizującej się w problemach wzrokowych związanych z chorobami neurologicznymi.
Patologia oka
Zmiany w budowie oka związane z PD ograniczają się przede wszystkim do wpływu na siatkówkę, na którą podobnie jak na istotę czarną wpływa ubytek dopaminy. Widzenie kolorów, zwłaszcza zdolność rozróżniania odcieni, może być osłabione z powodu utraty receptorów dopaminergicznych w siatkówce.
Stosowanie okularów na receptę może złagodzić niektóre objawy związane ze wzrokiem. Do czytania i widzenia dali można używać różnych rodzajów soczewek korekcyjnych. Osoby, które mają trudności ze skupieniem wzroku, mogą być wyposażone w okulary z pryzmatami. Podobnie jak trzymanie szklanki pod światło może pokazać kolory tęczy wskutek rozszczepienia światła, pryzmaty dodane do soczewek pomagają wyregulować ognisko na siatkówce. Może to pomóc zmniejszyć zmęczenie i podwójne widzenie
Rodzaje ruchów oczu
Istnieją trzy rodzaje ruchów oczu, które mogą ulec zmianie w przypadku PD:
Sakadyczne, szybkie ruchy oczu kierują nas do patrzenia na określony przedmiot lub do czytania linii druku.
Podążające ruchy oczu pozwalają nam śledzić poruszający się obiekt.
Zbieżne ruchy oczu pozwalają poruszać oczami w różnych kierunkach
Zmiany w tych ruchach oczu spowodowane chorobą Parkinsona mogą również powodować różnego rodzaju problemy ze wzrokiem. Niemożność kontrolowania ruchów oczu może prowadzić do mimowolnego mrugania, podwójnego widzenia i innych problemów motorycznych, które mogą wpływać na ostrość wzroku.
Suche oczy można leczyć kroplami lub maściami, ciepłymi, mokrymi okładami, ale na ogół nie są one leczone. PD może mieć wpływ na odruch mrugania. Przejawia się to albo spowolnieniem odruchu, objawiającym się niewłaściwym gapieniem się, suchością lub pieczeniem oczu; i przez ograniczone widzenie. Skurcz powiek i apraksja to dwa częste problemy z ruchem powiek. Skurcze powiek to skurcze powiek, których nie można kontrolować, powodują ściskanie powiek i można je złagodzić zastrzykami z botoksu. Apraksja to stan, który utrudnia otwieranie oczu. Istnieją specjalistyczne kule do powiek i taśma kosmetyczna, którą można nałożyć, aby utrzymać otwarte powieki.
Efekty leków
Leki PD mogą wpływać na oczy, a także kontrolować objawy motoryczne związane z chorobą. Pełna historia zażytych leków, suplementów i witamin jest ważna w ocenie objawów wzrokowych u osób z PD. Specyficzne leki, ich dawki i indywidualny cykl leczenia mogą powodować zaburzenia widzenia. Dlatego poprawę można również uzyskać dzięki dostosowaniu leków.
Halucynacje wzrokowe są generalnie związane z psychologicznymi czynnikami PD. Ogólnie mogą powodować defekty poznawcze, progresję choroby w czasie i senność w ciągu dnia; mogą być również zaostrzone przez leki.
Wnioski
Osoby z PD mogą doświadczać różnych objawów wzrokowych, motorycznych i behawioralnych w trakcie choroby i nie ma dwóch osób prawdopodobnie doświadczających ich w ten sam sposób. Zmiany wizualne mogą być łagodne, odczuwane jako suche oczy i niewyraźne widzenie, zmniejszoną zdolność rozróżniania koloru i wolniejszą reaktywność źrenic. Lub mogą mieć większy wpływ na ruchy oczu, wolniejsze przetwarzanie i niemożność kontrolowania działania ruchów oczu. Pogorszenie widzenia może wpływać na jakość życia, zwiększając ryzyko upadków i możliwość wystąpienia halucynacji wzrokowych.
Na szczęście problemy ze wzrokiem w PD można ogólnie leczyć. Wizyta u lekarza i okulisty lub neuro-okulisty może zapewnić wgląd kliniczny. Badanie może określić, czy występują fizjologiczne wady oka lub czy skutki uboczne leków są przyczyną zaburzeń widzenia. Zmiany w lekach i okularach korekcyjnych lub pryzmatach mogą pomóc rozwiązać niektóre lub wszystkie zmiany wizualne, prowadząc do bardziej komfortowej jakości życia.
Ww artykuł jest tłumaczeniem artykułu czasopisma ParkinsonsDisease z 6 kwietnia 2018.
opracowanie tłumaczenia – A. Kropidłowski
Comments are closed